Gündem

Yangın bölgesinde dağıtılan yara ve yanık kremlerinin fiyatları arttı mı?

Türkiye’de yangın ile mücadele devam ederken, yeni bölgelerden yangın haberleri geliyor. Yangın söndürme çalışmalarına itfaiye erlerinin yanı sıra vatandaşlar da katılıyor. Bu nedenle yangın malzemeleri şu sürekte büyük önem taşıyor. Ancak medyada yangın bölgesinde dağıtılan yara ve yanık kremlerinin fiyatlarının fahiş şekilde arttığı iddia edildi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) ise bu iddialara yanıt verdi.

TEİS yara ve yanık kremlerinin fiyatlarının fahiş şekilde arttığı iddialarına yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi.

TEİS tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yangın bölgesinde dağıtılan yara ve yanık kremlerinin fiyatlarının fahiş şekilde arttığı iddiasıyla ilgili yazılı ve görsel medyada yer alan bazı haberler eczacılık camiasını son derece üzmüş ve infiale neden olmuştur.

Bazı basın kuruluşlarında yer alan yanık ve yara kremi ile ilgili yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Eczacı meslek örgütlerimiz ve eczanelerimiz yangın bölgelerine yara ve yanık merhemi, göz damlası gibi ürünleri bol miktarda Türkiye’nin her yerinden ücretsiz bir şekilde ulaştırmış ve yine eczacılar vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine vermek için çalışmaktadır.

Ülkemizde satılan tüm ilaçların fiyatını senede bir kere Sağlık Bakanlığı belirlemektedir ve bu belirlenen fiyatın altında ya da üstünde bir ilacın satışının yapılması yasaktır. Dolayısıyla ilaç fiyatları Türkiye’nin her yerinde aynıdır, hiçbir şekilde ilaç fiyatı değiştirilemez.

İnternet üzerindeki bazı sanal marketlerde Sağlık Bakanlığı onayı olmadan sahte ve yanıltıcı beyanlarla satılan ve ilaç gibi lanse edilen ürünlerin ise eczanelerimizle hiçbir ilgisi olmadığı gibi, bu tip ürünlerin ilaçmış gibi lanse edilerek adeta gizli reklamı şeklindeki bir haber sunumu anlayışını da tasvip etmediğimizi belirtmek isteriz.

Bu tür haberler yapılırken basın meslek ilkeleri gereği meslek örgütlerimizden, Sendikamızdan, Eczacı Odalarımızdan bilgi alınması gerekmektedir. Afet bölgesinde 7 gün 24 saat fedakarca çalışan meslek grubunun ve sadece o meslek grubuna ait ürünlerin bu şekilde lanse edilmesi, halkımızda bir meslek grubuna karşı kin ve öfke oluşturulmaya zemin ve imkan tanıyacak böyle bir haber sunumu yapılması asla tasvip edilecek bir durum değildir.

Biz eczacılar olarak; bu haberlerin derhal düzeltilmesini ve eczacılık camiasından açık bir şekilde özür dilenmesini talep ediyoruz.
Kamuoyunun bilgisine…
Saygılarımızla…