Gündem

Wayfair nedir? Trendyol’da ki yüksek fiyatlı çocuk kıyafetlerinin nedeni ne?

ABD’li online mobilya mağazası Wayfair'in yüksek fiyattan sattığı mobilyaları çocuk ticareti için kullandığı iddiaları sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Türkiye’de ise Trendyol’da ki yüksek fiyatlı çocuk kıyafetlerinin nedenin ne olduğu merak konusu oldu. Bunun üzerine Trendyol’dan konu ile ilgili açıklama geldi.

ABD’li online mobilya mağazası Wayfair’in yüksek fiyattan sattığı mobilyaları çocuk ticareti için kullandığı iddia ediliyor. Kaçırılan çocukları internet üzerinden şifreli pazarladığı düşünülen şirket sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Türkiye’de ise “Wayfair nedir?” araştırmaları yapılırken, aynı zamanda Trendyol’da ki yüksek fiyatlı çocuk kıyafetlerinin nedeni sorgulama konusu oldu. Bunun üzerine Trendyol resmi internet sitesi üzerinden açıklamada bulundu. Peki, Wayfair nedir?

Wayfair nedir?

Wayfair Amerika’da aktif olarak mobilya ve ev eşyaları satışı yapan bir e-ticaret şirketinin adıdır. 2002 yılında kurulan şirketin ABD,İrlanda, Kanada, Almanya, Birleşik Krallık gibi ülkelerde de deposu ve ofisi bulunmaktadır. 5 farklı markaya sahip olan Wayfair Joss & Main, AllModern, Birch Lane ve Perigold sitelerini işletmektedir. Yüksek fiyatlar ve ürünlerin ismi ve SKU’su nedenleri ile şirketin çocuk ticareti yaptığı iddia ediliyor.

Ürünleri siteden kaldırdık

Şirketten yapılan konuya ilişkin açıklamada ise, “Tabii ki, bu iddialar gerçek değil. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul etti. Ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyat noktasını netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sunmak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık.” İfadelerine yer verildi.

Trendyol’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye’nin Trendyol’u olarak on binlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılarımız tarafından belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ayrıca platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri düzenli olarak gerçekleştirmeye ve kontrol mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili yaptığımız incelemelerde, belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın böyle bir iddia ile yan yana gelmesinden son derece üzgünüz. Böyle bir konuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve konunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu