Ekonomi

Volkswagen Covid-19’dan kötü etkilendi: 2021 sonuna kadar işten çıkarmalar olacak!

Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan ve neredeyse bütün sektörleri olumsuz etkileyen corona virüsü salgını Volskwagen’de işten çıkarmalara neden olacak. Şirket Polonya Poznan Fabrikası’nda corona virüsü nedeniyle üretimi durdurmuştu. Yetkililerden yapılan son açıklamalarda ise 2021 yılının sonuna kadar 450 işçinin işten çıkarılacağı bildirildi.

Yaklaşık 5 milyon insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü pek çok ekonomik olumsuzluğa neden oldu. Dev şirketler de salgın sürecinden kötü etkilendiler. Covid-19 salgını nedeniyle üretimi durduran Volkswagen Volskwagen Poznan Fabrikası 27 Nisan’da tek vardiya olarak ve hijyen kurallarına uyarak üretime yeniden başlamıştı. 10 bin işçinin istihdam edildiğini Volkswagen Poznan fabrikası’nda, Volkswagen Poznan Direktörü Jens Ocksen tarafından yapılan açıklamalar ile 2021 yılı sonuna kadar 450 kişinin işten çıkarılacağı öğrenildi.

Taleplerde ciddi düşüş yaşandı

Ocksen tarafından yapılan açıklamalarda işten çıkarmalar ile ilgili olarak ise, “Dünya genelinde devam eden koronavirüs pandemisi ve zor ekonomik koşullar piyasada belirsizliğe ve Volkswagen Poznan’ın ürünlerine olan talepte ciddi düşüşe yol açmıştır. Küresel durum hiçbir aldanmaya yer bırakmamaktadır. Koronavirüs pandemisi her kıtada ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu durumun sonuçları firmamızca da net bir şekilde hissedilmektedir” denildi.

Volkswagen Poznan fabrikası, Polonya’nın Wielkopolska bölgesindeki en büyük işveren konumunda değerlendiriliyor.