Gündem

Virüsün bulaşma hızı azaldı mı? Bakan Koca açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün bulaşma hızının azaldığını "Alınan tedbirleri doğrultusunda virüsün bulaşma hızı 1,56'dan 0,72'ye düştü." ifadelerinde bulunarak açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunarak merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Koca virüsün bulaşma hızının düştüğünü duyurdu.

KOD ALINACAK

Yarın itibarıyla iş yerlerinde, o iş yerinde uyulması gereken kuralları gösteren afişler ve rehberlerle karşılacaksınız. Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak. Virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak.

HOCALARIN HOCASI

Yeni hastanelerin devreye girmesi ile İstanbul’daki yoğun bakım yatak kapasitesi genişleyecek. İstanbul’daki yeni hastanelere Murat Dilmener ve Feriha Öz Hocalarımızın isimlerinin verilmesi çok önemlidir. Onlar hocaların hocasıydı.

Sağlık turizmi sezonunu erken başlattık. Talebe, müracaata göre gerektiğinde charter seferler düzenlenebilecek.

SINAVLARDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Liseye geçiş ve üniversite sınavları için önlemler görüşüldü. Tüm öğrencilerimiz maskeyle sırasına oturacak. Sınav esnasında maskeyi çıkarabilecekler.

SALGIN HIZI DÜŞTÜ

Alınan tedbirleri doğrultusunda virüsün bulaşma hızı 1,56’dan 0,72’ye düştü.