İzmir HaberleriManisa Haberleri

Vestel’de ne oluyor? Vestel’deki koronavirüs vakaları saklanıyor mu?

Vestel'de art arda koronavirüs vakası haberleri geliyor. Çalışanlar ve TTB tarafından ise ortaya çıkan vaka sayılarının saklandığı iddiaları ortaya atıldı.

Vestel’de koronavirüs vakalarının artış gösterdiği ve fabrikada çok sayıda ölüm olduğu iddiaları yetkililer tarafından bir türlü teyit edilemezken, bölgeye giden TTB heyetinin raporunda, şikayeti olan işçilerin hastaneye başvurmasının bir hafta engellendiği açıklandı. Yapılan açıklamada bahsi geçen işçilerin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Son dönemde Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde artan koronavirüs vakalarına ilişkin açıklama yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Vestel’de iş yeri hekimi olarak görev yapan bir aile hekiminin işine “İş yerine ait bilgileri sızdırmak” iddiasıyla son verildiğini ve sürecin yargıya taşındığını bildirdi.

Bianet’in haberine göre Duran, koronavirüs vaka sayısının 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinden itibaren arttığını söyledi. Duran, sürecin medyaya yansıması ve gelen tepkiler üzerine Manisa Valiliği’nin Vestel fabrikasını doğrudan denetlemeye başladığını söyledi.

Manisa Vestel’den art arda gelen vaka haberlerinin sonrasında bölgeye giden TTB heyetinin raporunda alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekilirken, Vestel’de 12 saatlik 2 vardiya şeklinde çalışıldığı, diğer fabrikalarda ise 3’lü vardiya sistemi bulunduğu açıklandı. Raporda iddia edildiğine göre Vestel fabrikalarında, 8 işçi hayatını kaybederken 1000 civarında Covid-19 hastası var.

“Bir vardiyada bazı fabrikalarda 100-200 işçi çalışırken, Vestel’de bir vardiyada 1500 işçi olabilmektedir. Servislerin yüzde 60’ı ise, İzmir’den gelmektedir” denilen raporda, bölgedeki işverenlerin işçi sağlığı ve güvenliğine yeteri kadar önem vermediği dile getirildi.

CHP Eski Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer  konuya dair Artı TV’de yaptığı açıklamada; “Orada baş hekim olarak çalışan bir doktor hanım görevinden alındı. Görevinden alınma sebebi ise daha fazla önlem alınması, molalardan servislerde taşınacak işçi sayısına kadar, üretim alanlarındaki iki işçi arasında olması gereken mesafelerin tekrar ayarlanması, sosyal mesafelerin tekrar düzenlenmesi ve bu hastalığın çalışanlar arasında yayılmasını önlemek amacı ile yaptığı çalışmaların firma tarafından uygun görülmemesi. Çok ironik şekilde ahlaka aykırı davrandığı yönünde bir madde ile suçlanarak tazminatsız şekilde işten çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu