Ekonomi

Vatandaşa kötü, üreticiye güzel haber! O tarihten itibaren geçerli olacak

Ulusal Süt Konseyi, çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatını 7,5 liradan 8,5 liraya yükseltti. Yeni fiyatlar cuma gününden itibaren geçerli olacak. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaptığı açıklamada süt destek priminin 2,5 katına çıkarılarak 50 kuruşa yükseltildiğini duyurdu.

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK), internet sitesinde yer alan duyuruda, 14 Ekim Cuma’dan itibaren geçerli olmak üzere, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatının üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine oy çokluğu ile karar verildiği belirtildi.

5,70’den 7,5 TL’ye yükselmişti

Duyuruda, üretici tarafından karşılandığı takdirde, soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği de kaydedildi. Çiğ süt tavsiye fiyatı 1 Ekim’de 5,70’den 7,5 TL’ye yükselmişti.

Bakan Kirişçi’den Çiğ Süt Fiyat Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çiğ Süt Destek Primi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişci, “Süt destekleme primi hariç üreticinin elinden çıktığı fiyatı Ulusal Süt Konseyi 8,5 TL olarak ilan etmiştir. Bakanlığımızca süt üreticilerinin ekim-kasım-aralık dönemi için litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek priminin 2,5 katına çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylece üreticimizin eline Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ süt destek primi ile birlikte litre başına en az 9 TL geçmiş olacaktır. Bunu da buradan duyuruyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz” dedi.