EkonomiGündem

Vatandaş isyan ediyordu! 1 Aralık’ta sona eriyor

Yıllardır vatandaşın şikayetçi olduğu konuyla ilgili bakanlık çalışma başlattı. Bu doğrultuda firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz ve izinsiz olarak vatandaşa gönderemeyecek.

Yıllardır vatandaşın şikayetçi olduğu konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı bir çalışma başlattı. Bu doğrultuda firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz ve izinsiz olarak vatandaşa gönderemeyecek. 1 Aralık’tan itibaren başlıyor. Alıcılara önceden onayları alınmaksızın ticari ileti gönderilmesi veya ticari iletinin alıcıdan alınan onaya uygun olmaması durumunda 2 bin TL’den, 9 bin 515 TL’ye kadar para cezası verilebiliyor.

İzinsiz e-posta ve SMS gönderimine dair Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetlerin sayısı 500 bini aştı.

Bakanlık konu ile ilgili bir çalışma başlattı. Ticari elektronik iletilerin yönetimi ve kontrolünü sağlamak amacıyla İleti Yönetim Sistemi’ni (İYS) oluşturdu.

Sistem ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyacak.

VATANDAŞA İZİNSİZ SMS GÖNDEREMEYECEKLER

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile onay verilmeyen ticari mesajların gönderimi son bulacak. 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz/izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek.

ŞİRKETLER VERİLERİNİ KAYBEDEBİLİR

Firmaların verilerini kaybetmemek için sisteme kayıtlarını, 1 Aralık’a kadar tamamlaması gerekiyor.

NE KADAR CEZASI VAR?

Cezai şartlar gönderilen ileti ve alıcı adedine göre değişiklik gösteriyor. Alıcılara önceden onayları alınmaksızın ticari ileti gönderilmesi veya ticari iletinin alıcıdan alınan onaya uygun olmaması durumunda 2 bin TL’den, 9 bin 515 TL’ye kadar para cezası verilebiliyor. Ret bildirimine ilişkin yükümlülüklere uyulmaması durumunda 28 bin 546 TL’ye kadar idari para cezası hizmet sağlayıcılara ve aracılara uygulanabiliyor. Ayrıca toplu gönderimler halinde, idari para cezaları tutarı on katına yani 280 bin TL’ye kadar arttırılabiliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu