GenelGündem

Valilik duyurdu: Piknik yapmak yasak!

Artan koronavirüs (Covid-19) vakaları üzerine valilikler yeni tedbirler almaya başlandı. Erzincan'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında piknik yapmak yasaklandı.

Türkiye’de artan koronavirüs vaka sayılarının ardından İçişleri Bakanlığı 81 ilde yeni tedbirler almasından sonra valilikler de harekete geçti. Erzincan Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, tüm alanlarda piknik yapmanın yasak olduğunu belirtildi. Açıklamaya göre; Erzincan Valisi Mehmet Makas başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, il genelinde salgını önleme amacıyla yeni tedbirler alındı. Fiziki mesafe kuralı olmak üzere tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırmasına dikkat çekildi. Toplum sağlığını riske atması nedeniyle genelgeler kapsamında çeşitli kararlar aldığı aktarıldı.

İSTİSNASIZ MASKE ZORUNLU

Valiliğin aldığı karara göre; il genelinde kamuya açık mekanlar, cadde, sokak, park, mesire yerleri ve tüm alanlarda piknik yapılmasının yasaklandığı bildirilen açıklamada, meskenler hariç tüm alanlarda vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildiği ifade edildi.

VALİLİK TARAFINDAN ALINAN KARARLAR ŞU ŞEKİLDE:

  • “Minibüs ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Turizm işletmesi belgesi olan otel, restoran, işletmeler de dahil olmak üzere restoran, kafe gibi tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına hiçbir şartta izin verilmeyecektir.
  • Vatandaşların toplu bulunabileceği pazar yerleri, kafe, restoran gibi yeme içme ve eğlence mekanlarında salgınla mücadele amacıyla, ilgili genelgeler doğrultusunda belirlenen kuralların uyulmasına yönelik denetimlerin artırılması, tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Valilik ve kaymakamlık makamlarınca gerekli hassasiyetin gösterilmesi kararlaştırılmıştır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu