Gündem

Vali’den önemli açıklama: Vaka sayıları yüzde 10’lara tırmandı!

Türkiye’de henüz son bulmamış corona virüsü salgını için Bolu Valisi Ahmet Ümit önemli açıklamalarda bulundu. Vali Ümit, il genelinde 2 ay anca yüzde ikilerde olan vaka sayısının bugün yüzde 10’lara tırmandığını açıkladı.

Türkiye’de vaka sayısı son iki gündür binin altına düştü. Ancak bazı illerde tedbirler alınsa da vaka sayılarında artışlar yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit il genelinde 2 ay anca yüzde ikilerde olan vaka sayısının bugün yüzde 10’lara tırmandığını bildirdi.

Bağışıklık olmaya başladı

Vali Ümit konuya ilişkin olarak, “Bizim vatandaşlarımız tedbirlere uyma noktasında oldukça iyi. Ama bunu sürdürmemiz lazım. Bu kurallara tam olarak uyma gayreti içerisinde olma neticesinde gayet iyi geldik. Şuanda da Türkiye ortalamasına göre yine iyiyiz. Önceki süreçte, bundan 2 ay önce falan yapılan testlerin yüzde 2’si pozitif çıkarken bugün bu oran yüzde 10’lara tırmanmış durumda. Bu şunu gösteriyor, aynı zamanda bir bağışıklık da olmaya başladı. Bu güzel bir şey ama bağışıklık oldu ya da olacak diye tedbirlerden vazgeçmeyiz. Her zaman söyleyeceğimiz en önemli cümle hep aynıdır. Biz maskeye, mesafeye ve hijyen kurallarına kesin olarak riayet etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Herkese test yapılacak diye bir şey yok

Herkese test yapılmasına gerek olmadığını söyleyen Vali Ümit açıklamalarında, “Bakanlığın belirlemiş olduğu tespit ve tedavi yol haritasında herkesin teste tabi tutulması diye bir kural yok. Sadece üzerinde hastalık belirtisi olanların teste tabi tutulması gerekiyor. Çünkü testin niteliği böyle gerektiriyor. Bugün pozitif çıkmayan birkaç gün sonra pozitif çıkabilir. Bugün pozitif çıkan birkaç gün sonra negatif çıkabilir. Dolayısıyla bakanlığın belirlemiş olduğu yol haritası çerçevesinde gerekli uygulamaları yapıyoruz. Biraz fazlasını yapıyoruz. Vatandaşımızın rahatlaması adına gerek fabrikalardan gerekse diğer özel sektörlerden ve kamudan gelen talepleri değerlendirmek suretiyle herkesin işini bir şekilde görmeye gayret ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu