İzmir HaberleriSağlık

Vali Köşger’den çağrı! 15 gün daha sabredin!

Koronavirüs sayılarında artışın önüne geçildiğini söyleyen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, vatandaşların 15 gün daha kurallara dikkat etmesi halinde vaka sayılarının şehirde minimuma indirilebileceğini söyledi.

İzmir’de koronavirüs vakalarının son üç günde geçen haftaya kıyasla neredeyse üçte bir oranında azaldığını vurgulayan Vali Köşger, İzmirlilerin 15 gün daha dayanarak kendilerini izole etmeye ve kurallara uymaya devam etmelerini istedi. Vali Köşger, 15 gün daha dayanılabilirse vaka sayılarının minimuma indirgenebileceğini vurguladı.

Koronavirüs ile mücadelede İzmir’de gelinen nokta hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Köşger, salgının başladığı mart ayında vaka sayılarında ikinci sırada yer alan kentin, mevcut tabloda en kötü 15 il arasında olmadığına işaret etti.

Nüfusu İzmir’e yakın illerle mukayese edildiğinde de durumun iyi olduğunu aktaran Köşger, “Sayılarda özellikle son 3 günde, bir önceki haftaya göre üçte bir oranında düşme var. Alınan tedbirlerle son bir haftadır daha iyi gidiyor” diye konuştu.

REHAVETE KAPILMAMALIYIZ

Sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm kamu çalışanlarının olağanüstü gayret gösterdiğini, rakamların iyiye gitmesinin kimseyi rehavete itmemesi gerektiğini dile getiren Köşger, İzmir’in mevcut durumundan daha iyi günleri, yaz aylarının başında yaşadığını anımsattı.

SAĞLIK HİZMETLERİ BAKIMINDAN BİR SIKINTI YOK

İzmir’de sağlık hizmetlerinin verilmesi ve yatak sayısı bakımından bir sıkıntının gözükmediğini ifade eden Köşger, 445 filyasyon ekibinin canla başla çalıştığına işaret etti.

“Filyasyon anlamında İzmir’in bir farkı da temaslılara da test yapılması. Bu, hızlı yayılmayı engeleyen bir durum” diyen Vali Köşger, bütün kamu görevlilerini, salgının yayılmasını önlemek adına seferber ettiklerini, denetimleri sıkı tuttuklarını dile getirdi.

Vali Köşger, İzmir’de karantina kararı alınan vatandaşlar için üç öğrenci yurdunun tahsis edildiğine dikkati çekti. Vali, karantinayı ihlal ettiği gerekçesiyle yurtta kalan vatandaşın bulunmadığını söyledi. Yurtta ailesine bulaştıracağı endişesiyle evde kalmak istemeyen ve kalacak yeri olmayan 18 hastanın ağırlandığını bildirdi.

KORONAVİRÜS VAKALARINDA YAŞ ORTALAMASI 38

Vali Köşger, İzmir İl Hıfzıssıha Kurulu’nun diğer illere göre daha hızlı kararlar aldığını, bu anlamda Türkiye’ye örnek olduğunu da kaydetti.

Vali Köşger ilave tedbire ihtiyaç duyulduğu noktada gecikmeksizin karar alacaklarını aktardı. Köşger, “Ama gerekiyorsa bu kararlar hafifletilebilir de. İzmir’de durum iyileşirse bazı tedbirler kaldırılabilir” ifadelerini kullandı.

Köşger, İzmir’de koronavirüse yakalanan vatandaşların ortalama yaşının 38, vefatların yüzde 76’sının ise 65 yaş üstünde olduğuna değindi. Özellikle belli yaşın üstündeki vatandaşların kendilerini koruma ve kişisel izolasyon noktasında daha dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

Vali Köşger sözlerini, “Vatandaşlarımızın 15 gün biraz sabredip, gereksiz sosyal ilişkilerden kaçınıp, kendilerini izole etmeleri, maske, temizlik ve mesafeye riayet etmeleri, özellikle temaslı olan vatandaşların biraz daha dikkatli olmaları durumunda, sayıların, sıfırlanmasa bile minimum seviyelere çekilebileceğini düşünüyorum. 15 gün sabredeceğiz, gayret edeceğiz, temastan kaçınacağız, sosyal mesafeye dikkat edeceğiz, gereksiz sosyal ilişkilere dikkat edeceğiz. Artık keyfe keder işlerden kaçmamız lazım. Vatandaşların, zaruri ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmaktan kaçınmalarını, kendilerini mümkün olduğu kadar izole etmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde sürdürdü.