Gündem

Vali açıkladı: Özel sektör ve kamu çalışanları izinli sayılacak!

Türkiye’de corona virüsü vakalarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Corona virüsü salgını nedeniyle illerden tedbir açıklamaları yapılıyor. Gaziantep Valiliği, ilde corona virüsü salgını nedeniyle pozitif vakalarla temas eden kamu ve özel sektör çalışanlarının 14 gün izinli sayılacağını duyurdu. İşte Valilikten yapılan o açıklama.

Gaziantep Valiliği tarafından corona virüsü salgını için alınan yeni tedbir kararı açıklandı. Valilik tarafından yapılan açıklamada pozitif vaka ile temas eden özel sektör ve kamu sektörü çalışanlarının 14 gün izinli sayılacağı açıklandı. Vatandaşların izinli sayılmak için herhangi sağlık kuruluşundan sağlık raporu almasına da gerek olmadığı bildirildi.

Konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Filyasyon ekipleri tarafından, Kovid-19 pozitif hastalarla temaslı olduğu tespit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşlundan sağlık raporu almaksızın 14 gün süre ile idari izinli sayılmalarına, temaslıların karantinada olduklarına dair kaymakamlıklarca belge düzenlenerek filyasyon ekipleri aracılığıyla şahıslara verilmesine ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel iş yeri/işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilmesine karar verildi. Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kararlaştırıldı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu