Ekonomi

Vakıfbank hesabı olanlara duyuruldu: T.C. kimlik numaranız ile buna bakmanız gerekiyor!

Vakıfbank müşterisi olan vatandaşları ilgilendiriyor. Kamu bankası internet sayfası üzerinden yaptığı açıklama ile duyuruda bulundu. Buna göre, 2023 Yılı Zaman Aşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları belli oldu. Vatandaşlar T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaparak zaman aşımı listesinde olup olmadıklarını öğrenebiliyorlar.

Bankalar müşterileri için zaman aşımı listelerini yayınlıyorlar. Vakıfbank zaman aşımına uğrayacak hesaplar hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre, listede bulunan vatandaşların son başvuru tarihine kadar geçerli kimlik belgesi ile banka şubesine başvuru yapması gerekiyor.

Bu kapsamda yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 83. Maddesine göre; yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi hâlinde YTM’ye gelir kaydedilir.

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25. Maddesi uyarınca; bir sonraki takvim yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın içinde bulunulan yılın Nisan ayının başından bir sonraki takvim yılı sonuna kadar liste halinde yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde ilan edilir. İlan edilecek listelerde emanet ve alacakların zaman aşımına uğrayacağı tarihlere yer verilir.

Ekli listelerde ad/unvan ve hesap bilgileri yer alan hesap sahiplerince son başvuru tarihine kadar geçerli kimlik belgesi ile her hangi bir Bankamız şubesine müracaat edilmemesi halinde hesaplardaki her türlü emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

Sorgulama yapın


Listede olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar, Vakıfbank internet sitesi üzerinden Zamanaşımı Hesapları Önbildirim Sorgulama işlemlerini yapabilirler. Sorgulama işlemi Ad-Soyad veya Kimlik Numarası ile gerçekleştirilebilir.