Ekonomi

Vakıfbank ekran açtı: Hesabı, kartı olan herkesi ilgilendiriyor! Adınızı ve soyadınızı yazarak bakın, eğer listedeyseniz…

Türkiye’deki binlerce Vakıfbank müşterisini ilgilendiriyor. Vakıfbank hesabı bulunan müşterileri için ekran açtı. Açılan ekranda müşteriler adını ve soyadını yazarak sorgulama yapabiliyorlar. Yapılan sorgulama sonrası listede bilgileri olanların vakit kaybetmeden şubelere başvuruda bulunması gerekiyor.

Birçok vatandaş hesap açıyor. Ancak bazı vatandaşlar yıllarca bu hesaplarda hiçbir işlem yapmıyorlar. Bu durumda söz konusu hesap zamanaşımına uğrayabiliyor. Vakıfbank müşterileri için zaman aşımı listesini açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:


6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 83. Maddesine göre; yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi hâlinde YTM’ye gelir kaydedilir.

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 25. Maddesi uyarınca; bir sonraki takvim yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklar tutarına bakılmaksızın içinde bulunulan yılın Nisan ayının başından bir sonraki takvim yılı sonuna kadar liste halinde yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde ilan edilir. İlan edilecek listelerde emanet ve alacakların zaman aşımına uğrayacağı tarihlere yer verilir.

Ekli listelerde ad/unvan ve hesap bilgileri yer alan hesap sahiplerince son başvuru tarihine kadar geçerli kimlik belgesi ile her hangi bir Bankamız şubesine müracaat edilmemesi halinde hesaplardaki her türlü emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

2023 Yılı zaman aşımına uğrayacak hesapları Vakıfbank internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.