Gündem

Vakaların alarm verdiği ilde yeni koronavirüs kararı: Yasaklandı!

Vaka sayılarının alarm verdiği Çanakkale’de salgının yayılımını engellemek adına ek tedbirler alındı. Alınan karara göre, önlemler kapsamında kordon ve sahil boyu vatandaşlara kapatıldı. Sahil şeridi polis barikatlarıyla çevrildi. Sahilin yaya trafiğine kapatılmasının ardından bölge sessizliğe büründü

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, vaka tablosunda ilk 3’te yer alan Çanakkale’de olgu sayısı bir haftada 546,77’den 797,34’e yükselirken, 8 Şubat’tan 13 Nisan’a kadar 21 kat artış gösterdi. Bu nedenle İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Çanakkale sahillerini yaya trafiğine kapama kararı aldı.

Konuya ilişkin Valilikten yapılan açıklamada; “İlimizdeki vaka sayılarının çok yüksek seyretmesi bu seyirde de insanların temasının büyük rol oynadığı bilindiğinden İlimiz merkezi ve Kepez Belediyesi ile mücavir alanlarındaki tüm sahil bantları (Kordon, İskele Meydanı, Yeni Kordon, Kepez Sahil Bandı, Güzelyalı Sahil Bandı, Dardonos Sahil Bandı dahil) ile park ve bahçelerde (Özgürlük Parkı ve Halk Bahçesi dahil) teması ve yoğunluğu önlemek için 17 Mayıs 2021 saat 05.00’e kadar vatandaş girişlerine kapatılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sahil şeridinin yaya trafiğine kapatılmasının ardından sahil bölgeleri sessizliğe büründü. İskele Meydanında bulunan polis ekipleri de sık sık anons yaparak vatandaşları sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda sık sık uyarıyorlar.