Gündem

Vaka sayısının patladığı kent için korkutan açıklama: Morg önünde kuyruklar oluştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uyardığı iller arasında olan Adana’da vaka sayısı yüzde yüz arttı. Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, “Morgların önünde kuyruklar oluştu. Hastanelerde boş sedye dahi bulunamıyor” dedi. Kentte koronavirüs vakasının 2 bini geçtiği belirtildi. Bu olay durumunun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne serdi.

‘BOŞ SEDYE DAHİ KALMADI’

Açıklamasının devamında pandemiye ayrılan bütün yataklar ve yoğun bakım servisleri dolu olduğunu vurgulayan Menteş, “Hatta öyle bir noktaya geldik ki Kozan’da Ceyhan’da boş yatak bulduğumuzdan oraya hasta sevk ediyoruz. Acil serviste sedye bulan hastalar kendini şanslı hissediyorlar çünkü boş sedye dahi kalmadı” dedi.

‘SAĞLIKÇI ATAMALARI YAPILMALI’

Kapatılan hastanelerin bir an evvel hizmet vermeye başlaması gerektiğini belirten Menteş, “Kapatılan hastaneler var. Eski göğüs hastalıkları hastanesi, boşaltılan Seyhan Devlet Hastanesi ve askeri hastanede yataklı faaliyet neredeyse verilmiyor. Bütün bu hastaneler bir an önce faaliyete geçirilmeli ve sağlıkçı atamaları yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“AMELİYAT DAHİ YAPILAMIYOR”

Ameliyathanelerin bile yoğun bakım ünitesine dönüştürüldüğünü aktaran Menteş şöyle devam etti: “Bu nedenle ameliyat da yapılamıyor. Sadece ciddi trafik kazası ve bıçaklanma gibi yaralanmalar ameliyata alınabilmekte. Tabipler Odası olarak PCR testi için sürüntünün kentin belli noktalarında kurulan merkezlerde alınmasını ve hastanelerin meşgul edilmemesini önerdik. Çünkü test yaptırmak isteyenler acillerde yoğunluğu daha da arttırıyor. Dün bize çeşitli yaftalar yapıştırmaya çalışanlar dönüp bizim söylediklerimizi açıklamak zorunda kaldılar. Sağlık personeli ölüm oranı çok yüksek. Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale Savaşı’nda bu kadar çok doktor hayatını kaybetmemiştir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu