Gündem

Uzmanlardan flaş uyarı! Koronavirüs şizofreniye yol açabilir

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi’nin uzmanları, tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını geçiren annelerin karnında yeni doğan bebeklerde ağır zihinsel bozukluklara yol açarak sinir sisteminde geri dönüşü olmayan şizofreni yaratabildiği uyarısında bulundu.

Alınan bilgilere göre San Diego merkezli Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, koronavirüs geçiren bebeklerde şizofreniye yol açabileceğini duyurdu.

BEBEKLERİN MÜŞAHADE ALTINA ALINMASI GEREK

Daha detaylı analiz için ana rahmindeyken Kovid-19 geçiren bebeklerin müşahede altına alınması gerektiğini belirten ABD’li uzmanlar, böylelikle salgının insan davranışı ve beyni üzerindeki uzun vadeli zararlı etkilerinin durdurulabileceğini vurguladı.

RUS UZMANLAR GEÇİCİ BİR DURUM OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Haberi değerlendiren Rus uzmanlar, koronavirüsün akut zihinsel belirtilere yol açabildiğini, ama bunun geçici bir durum olduğunu söyledi.

İzvestiya gazetesine konuşan Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’den Stanislav Otstavnoy, “Bazen ağır ve uzun süreli enfeksiyonlarda halüsinasyon, illüzyon, sayıklama ve diğer bozukluklar gibi akut ve geçici psikotik belirtiler görülebilir. Hastanın durumu iyileşince bu bozuklukların geçtiğinin altını çiziyorum” diyerek ekledi: “Tabii enfeksiyon, merkezî sinir sistemine organik zarar vermediyse…”