Gündem

Uzmanlardan flaş açıklama! Koronavirüsü 30 saniyede yok ediyor

Uzmanlar tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ağız gargaralarının koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirildiği bildirildi. Bulgular, gargaranın tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucunda ağız gargaralarının koronavirüsü 30 saniyede etkisiz hale getirildiği bildirildi. Bulgular, gargaranın tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Ancak Kovid-19 için etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair kanıt elde edilmedi.

Ağız gargaralarının Kovid-19 üzerindeki etkisi, Cardiff Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından incelendi. Çalışma, laboratuvar ortamında, kişinin nazal ve oral kanallarındaki durumun taklit edildiği bir test tüpü içinde yürütüldü.

Uzmanlar, yüzde 0,07 oranında setilpiridinyum klorür içeren ağız gargarasının, Kovid-19’u 30 saniyede etkisiz hale getirebildiğini gözlemledi.

Bulgular, gargaranın, tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyarken, Kovid-19 için etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair kanıt elde edilmedi.

AĞIZ GARAGARALARININ ÖNEMİ

Diş eti hastalıkları uzmanı Dr Nick Claydon, setilpiridinyum klorür içeren ağız gargaralarının, salgın döneminde el yıkama, fiziksel mesafe ve maske takma gibi insanların önemli bir rutini haline gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Penn State Tıp Fakültesinde görevli uzmanların yaptığı çalışmanın ekimde açıklanan bulguları da bazı gargaraların ve bebek şampuanlarının Kovid-19’u etkisiz hale getirebileceğini göstermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu