GenelSağlık

Uzmanlar Uyardı! Korona Ağustos Ayında Pik Yapacak Mı?

Kontrolü normalleşme sürecinin başlamasıyla  bir çok vatandaş daha rahat hissetmeye, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemeye başladı.

Tatil beldelerinin açılması, yurtdışından ülkemizi ziyaret eden turistlerin her geçen gün çoğalması ile de vaka sayıları geçen haftaya göre artış gösterdi.

Uzmanlar uyardı! Sıcak havaların rehavetine kapılıp maske, mesafe ve hijyen kurallarını unutmayın kalabalık yerlerden uzak durun.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs salgınının Türkiye’deki seyrini değerlendirirken “Ağustos ayında yeni pike hazır olmalıyız” dedi.

Yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını ve normalleşme sürecinde daha da dikkatli olunması gerektiğini belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Haziran ayı başındaki normalleşme kararları öncesinde delta varyantının yayılacağını bildiğimiz için ‘Bu derece açılma doğru değil’ demiştik. ‘Yazı kısıtlı geçirelim ve eylül ayına kadar herkesi aşılayalım’ dedik ama uyarılarımız dikkate alınmadı. Son günlerde hareketlilik çok fazla arttı ve bu da virüsün yayılması için uygun bir ortam. Ağustos ayında yeni pike hazır olmalıyız” ifadelerini kullandı.

İki Doz Covid Aşısı Olmadan Kapalı Alanlarda Durmayın

Birgün Gazetesinin Haberine Göre;  Covid aşısının iki dozunu da yaptırmayan vatandaşların kapalı ortamlarda bulunmaması gerektiğini söyleyen vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, “Büyük ihtimalle delta varyantı hakim varyant oldu. Eğer aşısızsanız hiçbir şansınız yok bu varyanta karşı. Çünkü bu varyant çok daha bulaşıcı. Malum ülkemizde sağlık sistemi idare ettiği sürece yeni bir kısıtlama uygulanmıyor. Yaşanacak yeni bir pikte de sağlık sistemi alarm vermediği sürece yeni kısıtlamalar uygulanmayacaktır diye düşünüyorum” dedi.

İnsan Hareketliliği Vakaları Arttıracak

İnsan hareketliliğinin artmasıyla vakaların git gide artacağını vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ağustos ayı başlarında bir pik yaşayabiliriz. Sadece ülke içindeki hareketlilik değil yurtdışından giriş çıkışlar da büyük bir sorun. Delta varyantının hakim olduğunu ülkelerden ülkemize çok fazla giriş çıkış var. Bir de elbette sığınmacı sorunumuz çok ciddi. Ülkemizdeki yüz binlerce Suriyeli sığınmacı bayram nedeniyle ülkelerine gitti. Sığınmacılar Suriye’ye gidip geldiklerinde ne yapılacak? Karantina uygulaması yapılacak mı? Test yapılacak mı? Bu soruların yanıtı bilinmiyor. İkinci doz aşısını olanların oranı da düşük ve bu yüzden de delta varyantına karşı koruyuculuğumuz çok az. Önümüzdeki günlerde tüm bu faktörlerden dolayı ciddi bir vaka artışı bizi bekliyor. “dedi.