Gündem

Uzmanlar Uyardı! Domuz Gribi öldürücü bir hastalık!

Geçtiğimiz hafta İstanbul Beylikdüzü’nde 2 çoçuğun hayatını kaybettiği konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı araştırma başlattı. Halk arasında domuz gribi olarak bildiğimiz H1N1 virüsü ile ilgi uzmanlar aileleri uyardı. Ateş, şiddetli baş ağrısı, vücut ağrıları, kusma, bulantı, solunum yetmezliği gibi belirtileri hissetiğiniz taktirde kesinlikle sağlık kuruluşlarını gitmeleri gerektiğine dikkat çektiler.

Hayatını kaybeden iki kız çocuğunun da hastaneye hayatını kaybetmiş şekilde geldiğini ifade eden hastane yönetimi, son zamanlarda hastanelerin çocuk polikliniklerinde yoğunluk olduğunu ifade etti. Hayatını kaybeden çocukların getirildiği hastanede görev yapan yoğun bakım sorumlusu Uzman Doktor Nilüfer Şenbecerir, gelen iki vakayla kendinin ilgilendiğini söyleyerek, “Aslında sadece bizim hastanemizde değil son zamanlarda başka hastanelerde de bu tür vak’alar ile karşılaşıyoruz. Tam olarak nedenini bilmemekle beraber bu dönemde gözüken gribal enfeksiyonlarla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Gerekli incelemeler Sağlık Bakanlığını tarafından başlatıldı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de görülen ‘mevsimsel grip’

Artık domuz gribi tabirini kullanmak doğru değil. Türkiye’de görülen A ve B grubu virüsler var. A grubu da H1N1 ve H3N2 olarak ayrılıyor. H3N2 Türkiye’de çok fazla görülmedi ama H1N1 için artık mevsimsel grip diyebiliriz.

Grip öldürücü bir hastalık!

Vatandaşlarımızın şunu anlaması gerekiyor: Grip öldürücü, ağır bir hastalıktır. Özellikle 4 yaş altı çocukları, genç yetişkinleri ve hamileleri etkiliyor. Bu nedenle 2 çocuğun grip nedeniyle hayatını kaybetmesi çok şaşırtıcı bir durum değil. Ne yazık ki aşı karşıtı gruplar saptırıyor ama aşılanma çok önemli. Biz ‘herkes aşı yaptırsın’ demiyoruz ama risk grupları mutlaka aşılanmalı. Grip aşısını istedikleri zaman yaptırabilirler. Bugün yaptırdıkları aşı onları 6 ay koruyacaktır.

Şu an gribin tavan yaptığı bir süreçteyiz. Geçen hafta artış başladı ve geçtiğimiz yıllara bakarsak mayıs ortalarına kadar yavaş yavaş azalmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın