Sağlık

Uzmanlar uyardı! Bu ilaçlar korona virüsünü daha ölümcül yapıyor!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül, Türkiye’de koronavirüs olmuş kişilerin bilinçsiz antibiyotik kullanmalarına dikkat çekerek, antibiyotiklerin korona virüsünü daha ölümcül yaptığını açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Ergönül, ilaç kullanımı ile ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu;

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖNERMİYOR

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgilendirme Sayfası’nda yer alan, ”Covid-19 antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?” sorusuna, ”Hastalığın etkeni bir virüs türüdür (SARS-CoV-2). Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz” şeklinde cevap verildiği görülüyor.
”İlk etapta, antibiyotiklerin de tıpkı hidroksiklorokin gibi yararlı olabileceği öne sürüldü. Ama daha sonra antibiyotiklerin corona virüs tedavisinde işe yaramadığı defalarca kez ispatlandı” dedi.

Ergönül, Covid-19’un bir virüs olduğunu ve virüse karşı antibiyotiklerin etkisi olmadığını söyledi.

KANIT OLMADIĞI GİBİ ÖNERİLMİYOR

Bazı hekimlerin bu açıklamaya ‘biz bilmiyor muyuz’ diyerek tepki gösterdiğini ifade eden Ergönül, ”Türkiye’de bazı hekimler, ‘corona virüs tedavisinde yararlı olabilir’ düşüncesiyle antibiyotik yazıyor. Oysa bu konuya dair bir kanıt olmadığı gibi bu tedavi biçimi önerilmiyor bile” açıklamasını yaptı.

HASTALAR İSTEDİĞİ İÇİN ANTİBİYOTİK YAZIYORLAR

Türkiye’de antibiyotik kullanımına ilişkin çok yanlış bir algı olduğunu vurgulayan Ergönül, bazı hekimler elleri alışkın olduğu için bazı hekimler de hasta istediği için yazıyorlar. Ya da şu an enfeksiyon yok ama olabilir diyerek yazabiliyorlar” diyerek antibiyotik kullanımına ilişkin hastayı bilgilendirmenin gerekliliğini vurguladı.

ÖZELLİKLE PANDEMİ DÖNEMİNDE DİKKAT ETMELİYİZ

Öte yandan bazı hastalarda antibiyotik tedavisinin gerekli olduğunu söyleyen Ergönül, sözlerine şunları ekledi:

”Corona virüs teşhisi konulan hastaların durumu bazen ağırlaşıyor ve hastaneye yatabiliyor. Bu hastalarda bazı durumlarda gerçekten de antibiyotik gerekebiliyor. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimal. Kesinlikle kullanılmaması gerekiyor diye bir iddiamız yok. Ancak özellikle pandemi döneminde antibiyotikleri daha akılcı kullanmaya ihtiyacımız var”

2015’ten bu yana, Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) gereksiz antibiyotik kullanımı sorununa dikkati çekmek amacıyla 13-19 Kasım haftasını Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak belirledi.

DSÖ, corona virüs pandemisinde gereksiz antibiyotik kullanımının bireye ve topluma yakın ve uzak gelecekte ciddi sağlık sorunları ve ekonomik kayıplar yaratabileceğine dikkat çekiyor.

Küresel bir tehdit haline gelen antibiyotik kullanımı için Türkiye’nin bu konuda 5 kez uyarıldığını ifade eden Ergönül, ”Aşırı antibiyotik kullanımı bakterilerde direnç geliştiriyor. Danimarka, İsveç gibi ülkelerde direnç oranları az çünkü antibiyotik tüketimi sıfıra yakın” dedi.

DAHA ÖLÜMCÜL HALA GETİREBİLİYOR

Antibiyotikler yüzünden ülkedeki bütün mikroplara karşı güçlü bir direnç olduğunu ifade eden Ergönül, ”Bu durum antibiyotikler rahat rahat yazıldığı için oluyor. Herkes corona virüse odaklanınca da bilinçsiz antibiyotik kullanımı göz ardı ediliyor” dedi.

Ergönül, ”Bakteriyel direncin artması bir süre sonra bütün antibiyotikleri etkisiz hale geliyor. Ve bu durum corona virüsü daha ölümcül hale getirebiliyor” uyarısında bulundu.

LEBLEBİ ÇEKİRDEK GİBİ KULLANMAYIN

Konuya ilişkin örnek veren Ergönül, ”Mesela bir idrar yolu enfeksiyonu düşünün. Tedavisi çok basittir. Ancak verilen antibiyotikler işe yaramazsa ciddi sorunlar yaratabilir. Bunun nedeni leblebi, çekirdek gibi antibiyotik kullanılmasından oluyor” diyerek hastaların antibiyotik yazıldığı durumlarda hekimlerine neden sorusunu sormasını önerdi.