Sağlık

Uzmanlar maskesiz ve sosyal mesafesiz hayat için tarih verdi!

Koronavirüs aşısında en umut veren çalışmalardan birinin başındaki isim olan Oxford Üniversitesi'nden Prof Andrew Pollard, normal hayata ne zaman dönülebileceği ile ilgili açıklama yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sosyal hayatı da olumsuz etkiledi. Sosyal mesafe ve maske kullanımı yüzünden normal ilişkilerin etkilendiği dünyada normal yaşama ne zaman döneceğiz soruları herkesin aklında dolaşıyor.

Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca ile yürttüğü aşı adayının başındaki ismi Profesör Andrew Pollard, yaptığı açıklamada hayatın 2021 yazına kadar normale dönmeyeceğini belirtti. Andrew Pollard, aşı adaylarından birinin bile başarılı olmasının salgın tedbirlerini ilk etapta hafifletmeyeceğini ifade etti.

EN CİDDİ SORUNUMUZ LOJİSTİK OLACAK

Prof Pollard, “En savunmasız kişiler bağışıklık kazanana kadar, toplumda bağışıklık oranı yükselene kadar risk olacak” dedi. Aşının onay almasından piyasaya sürülmesine kadar geçen sürecin uzun olacağını ifade eden Profesör, bu sürecin günler değil, haftalar süreceğini belirtti. Pollard, koronavirüs aşısında en zorlu bölümün aşının lojistik olarak dağıtımı olacağını vurguladı.