Sağlık

Uzmanlar genç ve sağlıklı kişilerin normal hayata dönmeleri gerektiğini söylüyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında dünyanın her yerine gündelik hayat sekteye uğrarken uzmanlar genç ve sağlıklı kişilerin normal hayata dönmelerinin kitle bağışıklığı için önemli olduğunu savunuyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını gündelik hayatı da olumsuz etkiledi. Dünyanın her yerinde, her yaş grubundan bireyler izole bir hayat yaşamaya başladı. Fakat uzmanlar kitle bağışıklığının kazanılması için genç ve sağlıklı kişilerin normal hayatlarına dönmeleri gerektiğini savunuyor.

Hükümetlerin koronavirüs stratejilerinin gözden geçirmesi çağrısında bulunan 6 bine yakın bilim insanı ve sağlık uzmanı, uygulanan kısıtlamaların olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Koronavirüse karşı uygulanan kısıtlama politikalarıyla ilgili “büyük endişe duyduklarını” ifade eden araştırmacılar, kısıtlamaların toplum üzerinde ve bireylerin fiziksel ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna belirtti ve salgında zayıfların ve kırılgan kesimlerin koruma altına alınması, sağlıklı insanların ise günlük yaşamlarını sürdürmesi çağrısı yaptı.

”SALGIN, BAĞIŞIKLIK KAZANARAK BİTECEK”

Üç araştırmacının kaleme aldığı ancak daha sonra binlerce kişi tarafından imzalanan ve ‘Great Barrington Deklarasyonu’ adıyla anılan bildiride, düşük risk gruplarında koronavirüsün yayılması ve böylece nüfusun önemli bir kesiminin virüse karşı bağışıklık kazanmasıyla salgının dindirilmesi öneriliyor.

Ancak diğer birçok uzman da bu önerilere şu gerekçelerle karşı çıkıyor:

BİLDİRİ HAKKINDA ELEŞTİRİLER

Leeds Üniversitesi’nden Doç. Dr. Stephen Griffin, bildiriyi “iyi niyetli” bulmakla birlikte, etik ve lojistik sorunların yanı sıra bilimsel hatalar içerdiğini ve kırılgan olarak adlandırılan kişilerin birçok kesimi kapsadığını ve “eşit muamele görmeyi” hak ettiklerini söylüyor.

Harvard Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü William Hanage, bildirinin kitlesel kısıtlamalara karşı olduğunu, fakat kimsenin bunu önermediğini belirterek, “Salgının dolaylı zararlarına işaret ediyorlar, ama buna doğrudan zararlarının artırılması yoluyla çözüm öneriyorlar” diyor. Hanage ayrıca, gençler ve sağlıklı kişiler arasında virüsün kontrolsüz bir şekilde yayılmasına göz yummanın, gençleri etkileyen ve ‘uzun kovid’ olarak adlandırılan uzun dönemli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Bildiriye Twitter’dan tepki gösteren Yale Üniversitesi salgın hastalıklar uzmanı Gregg Gonsalves ise, virüsü kontrol altında tutmak için kısıtlamaların ve diğer önlemlerin gerekli olduğunu, nüfusun yarısının başka hastalıkları bulunduğunu, bu yüzden sürü bağışıklığı stratejisinin “sürüdeki hasta ve engellilerin itlafı” anlamına geleceğini ve “korkunç” olduğunu belirtiyor.

GREAT BARRİNGTON BİLDİRİSİ

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki bölgenin ismini alan bildiri, burada üç bilim insanının imzasıyla başlayıp, dünyanın farklı bölgelerinden 6000’e yakın bilim insanı ve sağlık uzmanının yanı sıra 50 bin kişinin imzasını aldı. İlk imzacılar, Oxford Üniversitesi’nden Sunetra Gupta, Stanford Üniversitesi’nden Jay Bhattacharya ve Harvard Üniversitesi’nden Martin Kulldorff.

Bildiride, aşı bulununcaya dek uygulanacak kısıtlama politikalarının toplumda “tamir edilemez hasara” yol açacağı ve kısıtlı imkanlara sahip olanların bundan daha fazla etkileneceği belirtiliyor. Bildiride, kısıtlamalar nedeniyle çocuklarda aşılama oranlarının düşmesine, kalp ve kanser hastalarının bakımı ve tedavisinin zarar gördüğüne dikkat çekiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN GRİP, KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ

Yaşlılar ve hastalık sahibi kişilerde koronavirüs riskinin bin kat daha fazla olduğu, çocuklar açısından ise gribin koronavirüsten daha riskli olduğu ifade ediliyor. Bildiride, okulların ve üniversitelerin örgün eğitim için açılması, spor ve kültürel aktivitelerin başlamasına izin verilmesi, restoranların açılması da öneriliyor.