Sağlık

Uzmanlar anneleri uyardı: Koronavirüs sürecinde bebeklerinizi mutlaka emzirin!

Alfa Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Behice Küce Yeşildağ, koronavirüs sürecinde annelerin korkmadan bebeklerini emzirebileceklerini açıkladı. Anne sütünün faydalarından bahseden Yeşildağ, virüsün emzirme yoluyla geçtiğinde dair bir çalışma olmadığını vurguladı.

Alfa Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Behice Yüce Yeşildağ: ‘’Yeni doğan bir bebek adına anne sütü, bütün gereksinimleri karşılayan mucize içeren besin ve hatta ilaçtır. İçindeki komponentler bağışıklık ve bilişsel fonksiyonları kısa ve uzun vadede etkilemektedir’’ ifadesinde bulundu.

“ANNE SÜTÜ MUCİZE BİR BESİN KAYNAĞI”

Uzm. Dr. Behice Küce Yeşildağ: ‘’ Yeni doğan bebeklerin dünyaya uyum sağlaması için en önemli şeylerden birisi anne sütüdür. Sağlıklı bebeklerin doğumdan sonra 1 saat içinde anne göğsüne konarak emzirmenin başlatılabilmesi, mümkün olmadığı durumlarda sağılarak saklanabilmesi ve ileriki günlerde verilebilmesi için tüm önlemler alınmalıdır. Emzirmenin yapılamadığı durumlarda kolostrum (ilk süt) verilemiyorsa bile ilk günlerde sağılarak ağız bakımında kullanılması ve anne sütü ile minimal ağızdan beslenmesi başlanması denenmelidir. Tüm bebeklerde doğumdan itibaren anne sütü başlanması ve ilk 6 ay yalnız başına, daha sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar anne sütünün verilebilmesi için anne sütü desteklenmeye çalışılmalıdır.’’

“TEN TEMASI ÖNEMLİ”

Kanguru bebek bakımı gelişimsel bakım teorisi içinde yer alan ten-tene temasın sağlandığı özel bir ebeveyn bakım şeklidir. Gerek zamanında gerek erken doğan bebekler için ideal beslenme anne sütü ile sağlandığı için erken olarak ve sadece anne sütü verilebilmesi amacıyla sağlık çalışanları ve annelerin anne sütü, emzirme tekniği eğitimleri tamamlanmalı, kanguru bakımının özendirilmesi sağlanmalıdır.

“EMZİRMEK ANNE İÇİN DE FAYDALI”

Emzirme dönemi hem anne hem de bebek açısından sayısız faydaları olan bir süreçtir. Bebeğin beslenmesi için en doğal ve sağlıklı yol olan emzirme anne içinde önemli yararlar taşır. Annelerin emzirme hakkında bilgilendirilmesi, güven ve destek verilmesi emzirmenin devamlılığının sağlanması için gereklidir.

  • Anne süt yapımını arttıran faktörler:
  • Bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi
  • Bebeğin emmediği durumlarda memelerin sağılarak boşaltılması
  • Annenin kendine güvenmesi
  • Annenin dengeli beslenmesi
  • Gereksiz yere erkenden ek besinlere başlanmaması

“SALGIN SÜRECİNDE DE BEBEK EMZİRİLMELİ”

Ten tene temas ve bebeğinizi hemen doğum sonrasından başlayarak sadece emzirerek beslemek bebeğin gelişimine yardımcı olur. Koronavirüs nedeniyle emzirmekten vazgeçmeyin. Covid-19 hastalığı virüsünün (enfeksiyona neden olabilecek virüs) anne sütü ve emzirme yoluyla bulaştığı tespit edilmemiştir.