Gündem

Uzmanlar açıkladı: İnsanlar protein için kurtçuk tüketmek zorunda kalacak!

Dünya nüfusunda yaşanan artışlar nedeniyle bilim insanlarından flaş bir açıklama geldi. Artan nüfus nedeniyle protein üretimi üzerindeki baskının arttığını belirten uzmanlar, insanların gelecekte protein için kurtçuk tüketmek zorunda kalabileceğini ifade etti.

Corona virüsü salgını sonrası gıda üretimi tartışmaları devam ederken, ABD’de yapılan bir araştırma protein yetersizliği konusundaki endişeleri gözler önüne serdi. Dünya nüfusundaki artış nedeniyle protein sıkıntısı yaşanabileceğine değinen çalışmada beslenmede insanların kurtçuk tüketmek zorunda kalabileceği belirtildi. Journal of Insects as Food and Feed’de yayınlanan çalışmaya göre, un kurtları insanlar için hem hayvancılık hem de besin kaynağı olarak gösterildi.

Alternatif kaynak olarak insan için faydalı olur

Protein deposu olarak nitelendirilen un kurtlarının gelecekte insanların temel tüketim kaynağı olabileceği belirtildi.

Araştırma hakkında konuşan Christine Picard , “İnsan nüfusu artmaya devam ediyor ve protein üretimi üzerindeki baskı sürdürülemez biçimde artıyor. İklim değişikliğinden söz etmiyorum bile” açıklamasını yaptı.

Picart hayvancılık ve tüketim için faydalı olabileceğini vurguladığı un kurtçukları için “Un kurtları, birçok organizmanın doğal beslenme düzeninin bir parçasıdır. Örneğin balıklar, bu kurtçuklardan hoşlanır. Ayrıca hayvan yemi endüstrisinde alternatif bir protein kaynağı olarak yararları dokunabilir. Ve belki bir gün, alternatif bir kaynak olarak insanlar için de faydalı olurlar.” Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu