Gündem

Uzmanlar açıkladı! 18 bin kanser hastası ölebilir

İngiliz kanser uzmanlarından alınan son dakika bilgisine göre koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere'de sağlık hizmetlerinin askıya alınması ile birlikte salgın sonrası ülkede bulunan 18 bin kanser hastasının ölebileceğini bildirdi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyaya hızla yayılırken 200’den fazla ülkeyi derinden sarstı. Tüm dünyanın savaş verdiği salgın sonrası ile ilgili İngiliz kanser uzmanlarından flaş açıklama geldi.

17 BİN 915’E ULAŞABİLECEK

İngiliz kanser uzmanları ülkede yeni teşhis edilen 6 bin 270 kanser hastasının koronavirüs tedavisine öncelik verilmesine bağlı olarak gelecek 12 ay içerisinde ölebileceğini ve ülkedeki tüm kanser hastaları dikkate alındığında bu sayının 17 bin 915’e ulaşabileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, bazı ölümlerin kanserli kişilerin koronavirüse yakalanması sonucu gerçekleşeceğini, bazılarının ise tanı konulmakta geç kalınması veya kemoterapi gibi geciken tedaviler sonucu yaşanacağını öngörüyor.

SON 24 SAATTE 674 KİŞİ KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere’de 172 bini corona virüs vakası bulunuyor. Salgın nedeniyle zor günler yaşayan ülkede, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 674 artarak 26 bin 711’e çıktı.

Covid-19 tedavisi gören Başbakan Boris Johnson, göreve dönmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenledi.

Sözlerine, kendisini tedavi eden Ulusal Sağlık Hizmetlerine (NHS) teşekkür ederek başlayan Johnson, ülkede Covid-19 kaynaklı can kaybının 26 bin 711’e, vaka sayısının 6 bin 33 artarak 171 bin 253’e çıktığını belirtti.

Johnson, gün içinde 81 bin 611 test yapıldığını ve toplam test sayısının 901 bin 905 olduğunu aktardı.

“UZUN VADEDE MUTLU OLMAK İÇİN BİRÇOK NEDENİMİZ VAR”

Halkın çabaları ve fedakarlıklarının etkisinin görüldüğünü, hastaneye kabul ve yoğun bakımdaki kişi sayılarının düştüğünü bildirdi. Johnson, “Bu hastalığın zirve noktasını geride bıraktık ve eğimimiz aşağıya doğru. Uzun vadede umutlu olmak için birçok nedenimiz var.” dedi.

Johnson, salgında ikinci bir dalganın “kalıcı ekonomik hasara” neden olabileceği uyarısında bulunarak, bu nedenle hükümetin, “ekonomiyi kademeli olarak açması gerektiğini” sö