Gündem

Uzmandan flaş açıklama! Koronavirüs kuluçka süresi uzadı!

Çinli bir uzman koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uzman Çin’in kuzeydoğusunda bulunan eyaletlerde koronavirüs salgınının farklı bir şekilde seyredildiğini koronavirüsün kuluçka süresinin 14 ile 21 gün arasında uzadığını bildirdi. 

Çin’in acil tıp doktorlarından Qiu Haibo, Çin’in kuzeydoğusunda bulunan eyaletlerden Jilin ve Heilongjiang’de koronavirüs salgınının farklı bir şekilde seyrettiğini açıklayarak kuluçka süresi ile ilgili önemli açıklamlarda bulundu.

AKCİĞERE ZARAR VERİYOR

Çin devlet kanalına konuşan Haibo, hastalığın temel semptomları arasında kabul edilen yüksek ateşin nadiren görüldüğünü, aynı zamanda virüsün birden fazla organdan ziyade akciğerlere zarar verdiğini söyledi.

“14 İLE 21 GÜN ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Koronavirüsün 14 ile 21 gün arasında süren kuluçka süresinin uzadığını belirten Qiu Haibo, “Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde virüsün kuluçka süresi Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsten farklı olarak daha uzun sürüyor” dedi. Haibo bu nedenle enfekte kişileri virüs yayılmadan tespit etmenin zor olduğunu ifade etti.

“DEĞİŞİMLERE YOL AÇMAZ”

Hong Kong Üniversitesi profesörü Keiji Fukuda ise, “Teoride genetik yapıdaki bazı değişiklikler virüsün yapısında veya nasıl davrandığında değişime yol açabilir. Fakat birçok mutasyon, fark edilebilir değişimlere yol açmaz” diye konuştu.