GenelGündem

Uzmandan açıklama! Okullardaki çocukları korumak için buna dikkat etmek zorundayız!

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, okullar açılırsa koronavirüs vakalarını kontrol altında tutabilmek için çocukların bağışıklıklarının güçlendirilmesi zorunlu dedi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, koronavirüs pandemisi döneminde okulların açılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Okulların açılmasından önce mutlaka koronavirüs salgınına karşı güvenli hale getirilmesi gerektiğini belirten Yıldızdaş, çocukların bağışıklıklarının da kuvvetlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yıldızdaş okulların koronavirüs önlemleri konusunda farklı uygulamalar yapacağını belirtirken; “Örneğin derslerin başlangıç ve bitiş saatleri, yemek saatleri kademelendirilebilir. Bununla birlikte mümkünse sınıfların açık alanlara taşınması olabilir. Sınıf mevcudunun azaltılması ya da dönüşümlü okula gidilmesi oldukça önemli ama bununla birlikte özellikle su ve hijyenik koşullarını okulların sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs vakalarının önüne geçmek için hijyen kurallarının da çok önemli olduğunun altını çizen Yıldızdaş; “El hijyeni, sosyal mesafe, bununla birlikte solunumsal izolasyon, okulların dezenfekte işleminin yapılmasıyla beraber, yemek sunumu yapacaklarsa gıdaların hazırlanmasındaki hijyenik ortamlara, gıda güvenliğine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda okulda çalışan öğretmen ve personele hem bu hijyenik koşullar hem el yıkama, hem de sosyal mesafe konusunda ciddi eğitimler verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

UYKU ÇOK ÖNEMLİ

Koronavirüs pandemisi sırasında çocukları korumanın en önemli yollarından birinin de uyku düzenlerine dikkat etmek olduğunu ifade eden Yıldızdaş; “Özellikle bu pandemi döneminde çocukların daha çok gece geç vakitte yatıp gündüz geç kalktıkları için uyku düzenleri çok bozuluyor. Bu uyku düzeninin bozulması biraz bağışıklık sistemini etkileyebiliyor ama iyi bir bağışıklık sistemi için makro ve mikro besinleri mutlak almaları gerekiyor. Çocuklar, cips, gofret, kapalı bisküviler gibi, gazlı içecekler ve hazır meyve suları gibi yüksek yağlı ve karbonhidratlı gıdalardan mutlak kaçınmalılar” dedi.

VİTAMİNLERE DİKKAT EDİLMELİ

Bağışıklığı güçlendirmek için beslenme alışkanlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldızdaş; “Özellikle karbonhidratlarda tahıl yönünden çocukların iyi beslenmesi gerekiyor. Protein yönünden et, balık, süt, yoğurt, peynir gibi besinleri mutlak alması gerek. Bağışıklık sistemlerini daha güçlü kılabilmek için özellikle çocuk hastalar A, C, E, D vitaminleriyle beraber selenyum ve çinko minerallerini almalılar. E vitamini, selenyum ve çinko daha çok taze fındık, ceviz, badem gibi işlenmemiş kuruyemişlerde olabiliyor. Bunlarla beraber zeytinyağı ve tahin önemli. C vitamini portakal, mandalina, greyfurt ve bazı yeşil bitkilerden bunları alabilirler. D vitamini de çok önemli. Çocukların güneşli bölgelerde bulunup bu vitamini daha aktif hale getirebilirler” dedi. Ayrıca ara öğünlerin de ana öğünler kadar önemli olduğunu belirten Yıldızdaş; “Çocuklara ara öğünler hazırlanmalı. Bu öğünlerde genellikle taze meyveler olabilir. Mevsimsel salatalık ve domatesi kullanabilirler. Tam buğdaylı sandviç ya da peynirli tostlar yapılabilir. İşlenmemiş birtakım kuruyemişleri bu dönemde kullandıkları zaman çocukların bağışıklık sisteminin daha iyi olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler