Depremler

Uzman isimden flaş deprem uyarısı: Balıkesir için ciddi tehlike!

Prof. Dr. Naci Görür, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Balıkesir’de meydana gelebilecek depreme karşı uyarıda bulundu. Prof. Dr. Görür tarafından yapılan paylaşımda, “Sözbilir vd. çalışmalarına göre OV’da olan son depremden bu yana 719 sene, KS’deki son depremden bu yana 118 sene ve GY üzerinde olan depremlerden buyana da 2000 geçmiştir. Bu durumda GY Balıkesir için ciddi bir tehlikedir.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de bu sene meydana gelen depremler nedeniyle uzmanların deprem uyarıları da devam ediyor. Son olarak Balıkesir’de meydana gelen 3.7 büyüklüğündeki depremin ardından Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür resmi twitter hesabı üzerinden uyarıda bulundu. Prof. Dr. Görür tarafından yapılan uyarılarda, “Sözbilir vd. çalışmalarına göre OV’da olan son depremden bu yana 719 sene, KS’deki son depremden bu yana 118 sene ve GY üzerinde olan depremlerden buyana da 2000 geçmiştir. Bu durumda GY Balıkesir için ciddi bir tehlikedir.” İfadeleri kullanıldı.

İşte Prof. Dr. Görür’ün o paylaşımı:

“Arkadaşlar, dün Balıkesir Kalaycılar merkezli bir deprem oldu. Çok soru geldiği için görüş yazacağım. Balıkesir’in hemen kuzeyinde Ovacık (OV) nerede ise içinden geçen Gökçeyazı (GY) ve doğusunda Kepsut (KS) fayları vardır (Şekil). Bunlar sağ yönlü ve doğrultu atımlıdır. En fazla 7 büyüklükte deprem üretebilirler. Bu büyüklükte deprem üretme periyotları 1000 yıldır. Sözbilir vd. çalışmalarına göre OV’da olan son depremden bu yana 719 sene, KS’deki son depremden bu yana 118 sene ve GY üzerinde olan depremlerden buyana da 2000 geçmiştir. Bu durumda GY Balıkesir için ciddi bir tehlikedir. Gerçi Ms 160-1898 arasında Balıkesir’ de hissedilen çok deprem var ama bunlar muhtemelen ya kuzeydeki Güney KAF veya güneydeki graben zonlarına aittirler. Ya da Balıkesir fayları üzerinde olabilecek maksimum depremleren daha küçük depremlerdir”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu