Gündem

Uyarılar peş peşe geliyor: Deprem bölgesine bir önemli açıklama daha!

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde çok büyük yıkıma neden olan 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından uzman isimlerden peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Görür, deprem bölgelerine yönelik kritik uyarılar yaptı.

Deprem bölgesine uyarılar gelmeye devam ediyor. Prof. Görür, depremden etkilenen bölgenin tümüyle aktif fay sistemleri etkisinde olduğunu söyledi ve deprem bölgelerine özel teknolojilerle inşaat yapılması gerektiğini söyledi.

Görür’ün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Adıyaman-Hatay deprem bölgesi Doğu Anadolu-Ölüdeniz Fay Zonları içerisinde. Bu bölge büyük ölçüde bu aktif fayların etkisi altında. Bölge tarih boyunca 7’den büyük depremlere sahne olması ile bilinir. Biliyorsunuz bu bölge ve 11 ilimiz 6 Şubat depremleri ile harap oldu.

Şimdi… Bölgeyi derleme toparlama çalışmaları başladı. Mikro bölgeleme çalışmaları ile kısmi yerleşime uygun alanlar tespit edebilirsiniz ama bu tüm bölge için uygun olmayacaktır çünkü bölge tümüyle aktif fay sistemlerinin etkisindedir.

Bu bölgenin ihya çalışmaları sırasında deprem bölgelerine özgü mimari ve inşaat çalışmalarına ve özgün yeni teknolojilere önem verilmelidir. Buralarda yapılacak binalar deprem dirençli malzemelerle yapılmış hafif, elastikiyeti fazla, deprem etkisini azaltacak donanımlarla takviye edilmelidir. Bu bölgede alışıla gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edemeyiz.

Özel mimari planlara, inovatif inşaat teknolojilerine ve izolatörler de dahil deprem etkisini azaltacak yatırımlara ihtiyaç vardır. Belki pahalı olacaktır ama burası herhangi bir bölge değildir.”