Gündem

Usta tiyatrocu Coşkun Tunçtan koronavirüsten hayatını kaybetti!

Fransa'da yaşayan ünlü tiyatrocu Coşkun Tunçtan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Tunçtan'ın daha önce kalp rahatsızlığı bulunduğu belirtildi.

Uzun yıllardır Fransa’da yaşayan usta tiyatrocu Coşkun Tunçtan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Tunçtan’ın Paris’te yaşadığı evinde düşmesi sonucunda hastaneye kaldırıldığı ve burada koronavirüs bulaştığı belirtildi.
Usta tiyatrocu “Bir Delinin Hatıra Defteri” eserini Türkçe çevirerek sahnelenmesini sağladı.

Fransa’da yaşayan tiyatro oyuncusu, oyun yazarı, çevirmen ve tiyatro yönetmeni Coşkun Tunçtan’ın yaklaşık 1 aydır evden çıkmadığı belirtildi.

Fransa’da Georges Daniel isimi kullanan Coşkun Tunçtan’ın daha öne kalp rahatsızlığı bulunduğu belirtilirken hastanedeki ikinci gününde Kovid-19’dan vefat ettiği ifade edildi.

COŞKUN TUNÇTAN KİMDİR?

1935 İstanbul doğumlu olan Tunçtan, Ankara Devlet Tiyatrosunda bir süre oyunculuk yaptıktan sonra 1958’de kazandığı bursla Fransa’ya gitmişti. Uluslararası Tiyatro Festivalinde görev yapan yapan Tunçtan, Fransa’da resmi olarak Georges Daniel adını kullanmaya başlamıştı. Fransa hükümeti tarafında kültürel konularda araştırmalar yapmakla da görevlendirilen Tunçtan’ın Gogol ve Tiyatro adlı Fransızca incelemesi kitap olarak yayımlandı. Tunçtan ayrıca, Fransa’da ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunlar sahnelerken Gogol’ün “Bir Delinin Hatıra Defteri” eserini Türkçe çevirerek sahnelenmesine vesile oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı