GündemMagazin

Usta oyuncu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı..

Yeşilçam’ın usta oyuncusu ve yönetmeni Kartal Tibet, Zincirlikuyu Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Tibet’i sevenleri ve sanat camiasından dostları yalnız bırakmadı.

KARTAL TİBET KİMDİR?

Usta oyuncu Kartal Tibet, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. 150’den fazla filme katkıda bulunan ve beyazperdedeki ‘Tarkan’ karakteriyle hafızalara kazınan Tibet’in vefatı Türkiye’yi yasa boğdu. Türk Sineması’ndan bir yıldız daha kaydı. Oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, hayatını kaybetti. 83 yaşındaki sanatçının vefat haberini oyuncu Civan Canova duyurdu.

Yeşilçam sinemasının usta isimlerinden olan ünlü oyuncu ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayata veda etti. Ünlü oyuncu için Zincirlikuyu Camii’nde tören düzenlendi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Yeşilçam’ın ünlü isimlerinden Hülya Koçyiğit, Nuri Alçok, Kartal Tibet’in eşi Gündüz Tibet, oğlu Kanat Tibet, kızı Kumru Tibet, çok sayıda ünlü isim ve hayranları katıldı.

60e037b64e3fe10b7017cabc

Ünlü oyuncu öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verildi. Oyuncu Civan Canova, koronavirüs salgını ve oyuncunun vasiyeti üzerine özel bir tören yapılmayacağını ifade etmişti. Basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Ersoy, “Tiyatro ve sinema dünyasının en önemli sanatçılarından biri maalesef kaybettik. Kartal Tibet sanatçı olarak örnek bir karakterdi. Hepimizin hafızalarında yer etmiş çok önemli karakterlere hayat vermiştir. Bizlere düşen sanatçımızın isminin kalıcı hala gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Örnek sanatçılarımızı maalesef birer birer kaybediyoruz. Önemli olan onların yerine onların anısını yaşatarak yeni sanatçılarımızı sanat dünyasına kazandırmak. Allah rahmet diliyorum. Ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.