ManşetUşak Haberleri

Uşak’ta Bahadır Barajı’nda çatlaklar oluştu! 4 okul tatil edildi!

Uşak'ın Banaz ilçesinde bulunan Bahadır Barajı'nda çatlaklar oluşmaya başladı. Barajın patlama riskine karşı 4 okul tatil edilirken dere yatağına yakın evler için de tedbirli olmaları konuda uyarılar yapıldı. İşte detaylar...

Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Bahadır köyüne ait Bahadır Barajı’nda çatlaklar oluşmaya başladı. 49 metre yüksekliğinde 2.4 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olduğ öğrenilen barajın Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri tarafından dün geceden itibaren kontrollü bir şekilde vana odasından dereye boşaltılmasına başladığı öğrenildi.

Yetkililer, 25 metrelik bölümüne kadar suyla dolu olan barajdaki suyun şu ana kadar 60 santimetrelik kısmının dereye boşaltıldığını bildirdi.

4 OKUL TATİL EDİLDİ
Barajın çatlaklardan dolayı patlaması ihtimaline karşı ise Bahadır, Hatıplar, Güllüçam ve Banaz köylerinde okullar tatil edildi. Dere yatağına yakın olan evlerin ise tedbirli olmaları için köylerde bulunan camilerden anonslar yapıldı. Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar ise Bahadır Barajı’nın olduğu bölgede inceleme yaparak, yetkililerden bilgi aldı.

TEDBİR ALINDI
Uşak Valili, barajda oluşan çatlakla ilgili bir açıklama yayınladı: “DSİ 2. Bölge yetkilileri ile yapılan değerlendirmede, yağışın da artması ve yarın da devam edeceği öngörüldüğünden, dere yatağı güzergahında bulunan 584 nüfuslu Bahadır ve 778 nüfuslu Hatipler köylerimizin tedbiren tahliyesine karar verilmiş olup, vatandaşlarımızın Banaz ilçe merkezindeki otel, pansiyon, yurt ve diğer kamu binalarında barındırılmaları planlanmıştır.”

Bir cevap yazın