Uşaklıların piknik keyfi

Pastırma sıcaklarının etkisiyle ısınan havanın etkisiyle vatandaşlar kendini piknik alanlarına ve dışarıya attı.Hava sıcaklıklarının 25 dereceyi bulduğu Uşak'ta yazdan kalma günlerin tadını en çok çıkaranlar ise yine çocuklar oldu.

Uşak 13.11.2019, 16:33
Uşaklıların piknik keyfi

Gündüzlerin sıcak, gecelerin ise soğuk olduğu ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve 'pastırma yazı' ya da 'pastırma sıcakları' etkilerini hissettirmeye devam ediyor. Piknik yapmaya ailesiyle birlikte gelen Erhan Türk adlı vatandaş  havanın güzel olmasından istifade edip kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu belirterek keyif yaptıklarını ifade etti.Pastırma sıcaklarının bu yıl daha fazla belirgin olduğunu ifade eden Erhan Türk sözlerinin devamında: "Bugünü hava güzel olduğundan dolayı ailemle birlikte değerlendirelim dedik. 3-4 saat güzel vakit geçirdik, eğlendik. Uşak'ın incisi ve oksijen deposu olan Huzurpark, bu bölgede en güzel yerlerden birisi. Buraya gelmeyi tercih ettik" diye konuştu. 

Pastırma yazı nedir?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesm Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, "sonbaharda havaların soğumasının ardından yaşanan güneşli sıcak günler" anlamına gelen ve "pastırma sıcaklıkları" olarak da ifade edilen "pastırma yazı"nın genellikle ekim ayının sonları ve kasım ayının başlarında görüldüğünü dile getirdi. Bazı yıllar hiç yaşanmazken bazen de yılda birden fazla olan pastırma sıcaklarının geçen yıl ekimde etkili olduğunu vurgulayan Toros, pastırma yazında, yüksek basınç etkisiyle gündüzlerin güneşli ve mevsim normallerine göre sıcak, gecelerin ise ayaz sebebiyle soğuk olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)