Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi’Nin 2’İnci Olağan Mali Genel Kurul’Unda Konuşan Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, Bölgenin Enerji İletimiyle İlgili Sıkıntılarının Çözümü İçin Talimat Verdiğini İfade Etti.

Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti
Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin 2’inci Olağan Mali Genel Kurul’unda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan, bölgenin enerji iletimiyle ilgili sıkıntılarının çözümü için talimat verdiğini ifade etti.

Kentin bütün sorunlarına ortak olacağını kaydeden Bakan Yardımcısı Murat Mercan, kent park projesi için katkı sağlayacağını belirtti. Uşak’ın gücünü küçümsememesi gerektiğini belirten Vali Seddar Yavuz, “Uşak diyince akla küçük bir tarım kenti geliyor. Oysa biz gelişmiş bir şehiriz ve bünyemizde büyük bir potansiyeli barındırıyoruz” dedi. Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, kentte ortak akıl birliği ile hareket edilmesi gerektiğini ve bu sayede bütün sorunların üstesinden gelineceğini söyledi.

UŞAK DERİ KARMA OSB’DE GENEL KURUL
Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin 2’inci Olağan Mali Genel Kurul toplantısı, müdürlük binasında bulunan konferans salonunda yapıldı. Yeterli çoğunluğun katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda, 2014 yılı bütçesi onaylandı. Oy birliği ile kabul edilen bütçenin görüşüldüğü genel kurula; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Murat Mercan, Uşak Valisi Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Garnizon ve Jandarma Alay Komutanı Albay Fuat Kömürcü, AK Partili Milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay, CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, UTB Başkanı Mustafa Sezer, daire müdürleri ve sanayiciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, bölgenin enerji iletimiyle ilgili sorunların çözülmesini istediklerini ifade etti. Kentte ortak akıl birliği ile hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Akif Küplemez, “Bölgemiz yeni genişleme alanıyla daha da büyüyecek. Büyümenin verdiği bazı sorunlar yaşıyoruz. Enerji iletiminin burada sorunsuz olması durumunda, daha çok yatırımcı çekeriz. Bunun yanı sıra çevreye de büyük önem veriyoruz. Arıtma tesisimize önümüzdeki dönem 7 milyon TL daha yatırım yapacağız. Bütün bu çalışmalarımızı bu kenti sevdiğimiz için hayata geçiriyoruz” dedi.

BAKAN YARDIMCISINDAN İNDİRİCİ SÖZÜ
Genel kurulda bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, bölgedeki enerji iletimiyle ilgili sorunların 2015 yılı sonuna kadar çözüleceğini belirtti. Uşak Deri Karma OSB’de üretim yapan sanayicilerin zaman zaman meydana gelen elektrik kesintilerine karşı indirici talep ettiklerini belirten Murat Mercan, “Nüfus cüzdanı kütüğüm hala Uşak’ta. Bu nedenle Uşak’a ayrı bir önem veriyorum ve bu kentte istihdamın daha da artmasını istiyorum. Girişimci ruhun yaygın olduğu Uşak’taki sorunları çözmek bizim görevimizdir. Bu bağlamda Uşak Deri Karma OSB’nin indirici ihtiyacı var. Elektrik kesintilerine karşı bölgeye bir indirici yapılması talimatını verdim. Muhtemelen 2014 yılında değerlendirilir ve 2015 yatırım planına alınır. 2015 yılının ikinci yarısında da ilk kazmayı vururuz” dedi. Kentteki diğer problemlere karşı da hep destekçi olacağını dile getiren Murat Mercan, şöyle söyledi: “Uşak Belediyesi’nin bir meydan projesi var. Kent park adı verilen bu proje için okul kampusu gerekiyor. Şu andaki Milli Eğitim Bakanı sayın Nabi Avcı, okul döneminden tanıdığım ve ağabey-kardeş diyalogunda olduğum değerli bir büyüğümüz. Bu konuyu kendisine ben de arz edeceğim ve kente yeni bir eğitim kampusu kazandırılması noktasında takipçi olacağım.” Kentin tanıtımı ve ekonomik gelişimi için turizme ağırlık verilmesini gerektiğini de anlatan Murat Mercan, “Üst basamaklarda yer alan bir kent olmak istiyorsanız, katma değeri yüksek kaynakları kullanacaksınız ya da girişimci ve beyin gücüyle gelişeceksiniz. Uşak, ikinci şık üzerinde durmalı” şeklinde konuştu.

UŞAK GÜCÜ OLAN BİR KENT
Uşak’ta göreve kısa bir süre önce başladığını ve kentin gelişmişlik düzeyinin bir çok yöreye göre iyi olduğunu dile getiren Vali Seddar Yavuz, şöyle söyledi: “Uşak kendisini küçük görmesin. Çünkü bu kent eğitimde, sanayide, tarımda ve sosyal anlamda bir çok yöreye göre iyi bir seviyede. 510’un üzerinde OSB’lerde faaliyet gösteren fabrikamız var. Bu çok ciddi bir potansiyeldir. Uşak kendi gücünün farkına varmalı. Biz bu kenti el ele vererek kalkındırmak için geceli-gündüzlü çalışacağız.” Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Deri Karma OSB’nin katı atık sorununu çözeceklerini ve seçimden önce verdiği sözlerin tamamının arkasında olduğunu ifade etti. AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, 5084 sayılı teşvik kanunu ile Uşak’ın kabuğunu kırdığını ve her geçen gün büyüdüğünü söyledi. AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, kentteki üreticinin ve sanayicinin sorunlarının yakından takipçisi olduklarını belirterek, “Telefonlarımız sürekli sizler için açık” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:00
YORUM EKLE