Şentürk, "Kitap okumayı boş zaman etkinliği olarak görüyoruz"

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Zülfiye Acar Şentürk, toplum olarak en büyük sıkıntının kitap okumanın boş bir zaman etkinliği olarak değerlendirildiğini belirtti.Şentürk, toplum olarak okumadığımızı,...

Şentürk, "Kitap okumayı boş zaman etkinliği olarak görüyoruz"

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Zülfiye Acar Şentürk, toplum olarak en büyük sıkıntının kitap okumanın boş bir zaman etkinliği olarak değerlendirildiğini belirtti.

Şentürk, toplum olarak okumadığımızı, okumadığımız için sorgulayamadığımızı, düşünemediğimizi ve böylelikle kendimize yatırım yapamadığımızı ifade etti.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim görevlisi Acar Şentürk Türkiye’de kişi başı kitap okuma oranlarının çok düşük olduğunun zararlarına dikkat çekerek bu meselenin nedenlerini toplumda derinlemesine araştırılmasının öneminin altını çizerken, kitap okuma oranlarının düşük olmasının temel nedeninin toplum olarak kitap okumayı boş bir zaman etkinliği olarak değerlendirdiğimizi ve gerektiği kadar önemsenmediğini belirtti.

Derslerle ilgili roman öneriyorum

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi öğrencileri okumaya teşvik etmek için derslerle ilgili romanlar önerdiğini ve bu vesileyle öğrencilerin her dönem birkaç tane roman okumalarıyla birlikte okuma alışkanlığı edindiklerini ifade eden Şentürk “Aslında sorunumuz okumayı bilmememiz, öğrencilerin okudukça yorumlamayı öğrendikleri ve olaylara farklı açılardan bakabilme kabiliyeti ediniyorlar. Öğrenciler bu yöntemle temel sorunumuz olan “Neden?” sorusunu soruyorlar ve ayrıca romanlardan bir bütün çıkarmayı da öğreniyor. Sadece okuryazar olmak değil okuyabilmek, metnin altındakileri anlayabilmek ve yorumlayabilmeyi oldukça etkin kullanmak gerekir.

Üniversiteden önce orta öğretim döneminde de ezber odaklı olmak yerine yoruma dayalı olmasının çok daha yararlı ve gerekli. Okumayan toplumların direk teknoloji çağına geçerek algılamakta zorluk yaşayan ve olayları derinlemesine yorumlayıp kavrayamayan toplumlar olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Küçük yaştan alışkanlık hale getirilmeli

Şentürk, kitap okuma eğiliminin çok küçük yaşlardan alışkanlık edilmesi gerektiğini savunarak kendisinin de küçük yaşlarda ebeveynini hep kitap okurken görmesinin, kitap okumasının alışkanlık hale gelmesinde etkin olmasını sağladığını ve bu açıdan şanslı olduğunun altını çizerek, "Kitap okumak aslında bir taraftan da model alma işi. Çocukların küçük yaşlardan etrafındaki büyükleri okurken görmesinin olumlu etkiye sahip. Kitap okumak zorunluluk olarak ve görevmiş gibi algılandığında diğer zorunlu işler gibi baştan savmaya dönüşüyor. Kitap okumayı keyifli bir hale getirerek küçük yaşlarda çocukların alıştırılmasına özen göstermek açısından aileler bu konuda etkin rol oynuyor. Okuduğumuz sürece birey oluruz ve okuduğumuz sürece özgürüz” diye konuştu.
YORUM EKLE