Gündem

Urla'da son dakika! Kayyum atanacak mı? Başa kim gelecek?

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Urla Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Burak Oğuz’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanmasının yankıları sürüyor. FETÖ üyeleriyle telefon konuşmaları araştırılırken, Burak Oğuz’un Başkanlığı yerine geçecek kişinin kim olacağı tartışmaları da beraberinde getirdi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Normal şartlarda belediye kanununa göre başkanın ölmesi, istifa etmesi ya da tutuklanması durumunda yerine meclis içinden bir seçim yapılıyor. Meclis birinci Başkan Vekili, başkanın liderliğinde mülki amir tarafından meclis üyeleriyle kendi aralarında yeni Başkan seçiyor. Ancak yaşanan hadise üzerine farklı bir süreç işlenebilir. FETÖ/PDY üyelik ve Bylock kullanıcısı olmak ayrı ayrı terör suçu olduğu için yerine kayyum ataması da yapılabilecek.

Kanuna göre, yasa maddesinde 10 Kasım 2016’da son yapılan değişiklikte şu ifadeler yer alıyor: “Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46 ncı maddedeki (bakan-vali) makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır. Görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye meclisi üyesinin istifa etmesi halinde de bu fıkra hükümleri uygulanır. Bu fıkra gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde bütçe ve muhasebe iş ve işlemleri valilik onayı ile defterdarlığa veya mal müdürlüğüne getirilebilir.

”Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.”

İzmir Valiliği, dava için Burak Oğuz hakkında dosya hazırladı. Hazırlanan dosya İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlık inceleme yaptıktan sonra, Burak Oğuz’u açığa alabilir. Oğuz’un açığa alınması halinde, Belediye Başkanlığı’nı vekaleten yürütmesi için bir kamu görevlisi görevlendirilecek. Oğuz’un, tutuksuz yargılanması için yapılacak başvurunun 7 gün içerisinde sonuçlanmasının ardından çıkacak karara göre, gelişmeler netlik kazanacak.Oğuz tutuksuz yargılanırsa, görevini yürütebilecek. Ancak tutukluğunun devam etmesi halinde Urla Belediye Meclisi üyeleri, seçim yapacak. İçişleri Bakanlığı’nın, Urla’ya kayyum ataması da seçenekler arasında yer alıyor.

“Urla’ya kayyum atamayın. Meclis kendi içerisinde seçim yapsın” 

CHP’li vekiller, Vali Ayyıldız ziyaret etti. Sürece itiraz edeceklerini belirten vekiller Vali Ayyıldız’a, Urla’ya kayyum atamayın. Meclis kendi içerisinde seçim yapsındediği belirtildi. Ayyıldız’ın ise böyle bir kararı verme yetkisinin kendisinde olmadığını aktardığı kaydedildi. Urla belediyesi’nin başına kimin geçeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın