Gündem

Ünlü yayıncı Melih Kalkan’dan acı haber: Kistik fibrozis hastalığına yenilerek hayatını kaybetti!

Ünlü yayıncı Melih Kalkan’dan acı haber geldi. Cenk Özsoy ile yaptığı yayınlardan ünlenen Melih Kalkan’ın kistik fibrozis hastalığı ile mücadele ettiği hastalığından dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi. Acı haberi Unlost adlı yayıncı Cantuğ Özsoy duyurdu.

“MELEK OLDU”

Özsoy açıklamasında, “Biricik kardeşimiz Melih ne yazık ki kistik fibrozis hastalığına yenik düştü, melek oldu. Cenazesi bugün ikindi namazına müteakiben Bayrampaşa Merkez Camiinden kaldırılıp Topkapı Kozlu Mezarlığına defnedilecektir. Sevenlerine duyurulur.” dedi.

KİSTİK FİBROZİS HASTALIĞI NEDİR?

Kistik fibrozis (KF), doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir.

Kistik fibrozis hastalığına sahip kişilerde, vücuttaki yer alan mukus kalınlaşır ve yapışkan bir hal alır. Bu durumda kişinin nefes almada zorlanmasına neden olur ve ciddi bir akciğer enfeksiyonu gelişme olasılığını artırır.

Belirtileri arasında aşırı balgamlı, inatçı öksürük, sık geçirilen akciğer enfeksiyonları, büyüme gelişme geriliği, yağlı, kötü kokulu dışkı, aşırı yoğun tükürük de bulunuyor.