Magazin

Ünlü sunucu Jim Lehrer yaşamını yitirdi!

Amerika Birleşik Devletleri’nin halk televizyonu olan PBS’nin News Hour programının sunucusu Jim Lehrer uzun zamandır kalbi ile ilgili sorunlar yaşıyordu. Jim Lehrer dün gece hayatını kaybetti.

“DOĞRU VE ŞEFFAF HABERİN ŞAMPİYONU”
Lehrer’in ölümü nedeniyle başta Dan Rather ve CNN’den Jake Tapper olmak üzere TV haberciliğinde önde gelen meslektaşları taziye mesajları yayımla, Temsilciler Meclisi Demokrat Başkanı Nancy Pelosi Lehrer’i “Doğru ve şeffaf haberin şampiyonu” olarak tanımladı.

JIM LEHRER KİMDİR?
1934’te Kansas, Whicita’da otobüs işletmecisi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Lehrer, 1959-1970 arasında The Dallas Morning News’te çalışmış, 1975’te de PBS Washington muhabiri olarak göreve başlamıştı.

Lehrer, 1983’te ABD’de ilk kez uygulanan bir saat uzunluğundaki “NewsHour” programının sunuculuğuna geçerek, 1988-2012 yılları arasında 11 başkanlık tartışmasına televizyonda moderatörlük yapmıştı.

2012’de PBS’ten emekli olan Lehrer, televizyon haberciliğinin en başarılı örneklerinden biri olmasının yanı sıra, bir dizi roman ve oyun yazarlığı ile de biliniyordu.

85 yaşında hayata veda eden Lehrer, 3 kız babasıydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı