Magazin

Ünlü şef Orhan Yeğen kalp krizi sonucu hayatını kaybetti!

1970’lerin sonunda Amerikaya gelen ve New York’ta 42 yıldır aşçılık yapan  sektöründe ‘Orhan Usta’ olarak bilinen Türk mutfağının duayen şefi Orhan Yeğen geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

ALIŞVERİŞ YAPTIĞI SIRADA HAYATINI KAYBETTİ
İlk olarak Manhattan 57’nci caddede Deniz adlı bir balıkçı ile sektöre giren Orhan Yeğen, lezzetli yemekleriyle kısa sürede tanındı ve büyük ilgi çekti. Son dönem Manhattan’daki Şip Şak ve Astoria Quens’deki Lokanta adlı iki mekanı ile hizmet veren Yeğen, eleştirmenlerden de tam not almıştı.

Yakınları, Yeğen’in alışveriş yaptığı süpermarkette kalp krizi geçirdiğini ve yapılan ilk müdahaleye rağmen kurtarılamadığını belirtti. Hayata gözlerini 65 yaşında yuman Orhan Yeğen, New York Times başta olmak üzere ABD’nin değişik gazete ve gıda sektörü dergilerinde hakkında kaleme alınan övgü dolu yazılar sayesinde Türk mutfağının tanıtımında önemli rol üstlendi.

Yeğen’in cenazesinin memleketi Adana’da toprağa verileceği öğrenildi.

ORHAN YEĞEN KİMDİR?
Orhan Yeğen, 1955 yılında dünyaya geldi. “Ben Türk mutfağı kültürümden asla ödün vermem” diyen Orhan Yeğen, lokantasının köşesinde bazen müşteri gibi oturan bazen garson olan, bazen vale, bazen şef garson, bazen ahçı gibi mutfakta çalışan bir ustaydı. Aslen Adanalı olan ama iş hayatına İstanbul’da adım atan Yeğen, 1977 yılında Amerika’ya gitti. 2004 yılına kadar çeşitli yerlerde çalıştı. 2004 yılında Şip Şak adlı mekanı kuran Orhan Yeğen, erken saatlerde açtığı dükkanını gece müşterilerini uğurladıktan sonra yine kendisi kapatıyordu. Hızlı masasız servis mantığıyla açtığı dükkanı 2 yıl sonra müşterilerinin ısrarı sonucu restorana çevirmişti. Orhan Yeğen’in açtığı Şip Şak’ın menüsünde paça çorbasından börek çeşitleri ve kokoreçe kadar lezzetler yer alıyor.

Bir cevap yazın