Magazin

Ünlü sanatçıdan acı haber: İzmir’de hayatını kaybetti!

Ünlü sanatçıdan acı haber geldi. Türk kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu hayatını kaybetti. Damcıoğlu, 82 yaşında İzmir’de hayata gözlerini yumdu. Peki, Nurhan Damcıoğlu kimdir?

Sanatçı Nurhan Damcıoğlu, kalp yetmezliği nedeniyle İzmir’de hayatını kaybetti. Ünlü sanatçının kardeşi Perihan Damcıoğlu” Kan değerleri bir anda düştü. Kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı. Çok üzgünüz” dedi.

NURHAN DAMCIOĞLU KİMDİR?

1 Mayıs 1941’de dünyaya geldi. Türk kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, Sinema oyuncusudur.9 çocuklu bir ailede doğdu. Annesini girişimleriyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çocuk bölümüne 9 yaşında başladı ve böylece çok küçük çağlarda tiyatro eğitimi aldı. Bale dersleri aldı. Radyo Çocuk Kulübünde dokuz yıl çalıştı.

16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosunda oynadı. Bu arada Ankara Cebeci Ortaokulundan mezun oldu. Cüneyt Gökçer’in yönlendirmesiyle 1965 yılında İstanbul’a geldi. İstanbul Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Kanto’yu ilk olarak Toto Karaca’dan dinledi. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1969’da ilk olarak kanto türü şarkı söyledi. Ardından tiyatroyu tamamen bırakarak kendisini tümüyle kantoya verdi.

Bundan sonra Maksim Gazinosu’nda sahneye çıkmaya başladı. Burada Zeki Müren, Sevim Tuna ve Behiye Aksoy gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu. Ercan Yenseni ile kısa süren bir evlilik yaptı. Daha sonra 2. evliliğini tiyatrocu Attila Olgaç ile yapıp 10 yıl evli kaldı.