Gündem

Ünlü profesörden 7,2’lik deprem uyarısı: Kabuk çatırdıyor!

Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara depremi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Marmara'nın altındaki arz kabuğu çatırdamaya başladığını belirten Görür, Silivri açıklarında olan son iki depremin, kırılırsa en az 7.2 deprem üreteceği düşünülen Kumburgaz fayının batı ucunda gerçekleştiğini ifade etti.

Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür beklenen Marmara depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Hem Düzce hem de Gökcük depremlerinin Marmara depremini tetiklediğini ifade eden Görür, “Beklediğimiz deprem halihazırda tetiklenmiştir. 99 depremleri olmasaydı, biz bugün Marmara’da deprem bekliyor olmayacaktık. “ ifadelerini kullandı.

Arz kabuğu çatırdıyor

Marmara’da 7’den büyük deprem olma olasılığının yüzde 60’dan olduğunu ifade eden Prof. Görür, “Gölcük depremi, o zaman zarfında Marmara’nın altındaki kabuğa 220, 250 senede birikmesi gereken enerjiyi yükledi. Zaten gerilmişti, Marmara’nın altındaki arz kabuğu çatırdamaya başladı. “ dedi.

En az 7.2 büyüklüğünde deprem üretebilir

Silivri açıklarında meydana gelen son 2 depremin bardağı taşıran son damla olabileceğini vurgulayan Görür, “Silivri açıklarında olan son iki deprem, bizim kırılmasını beklediğimiz ve kırılırsa en az 7.2 deprem üreteceğini düşündüğümüz Kumburgaz fayının batı ucunda meydana geldi. Küçükte olsa etkisi büyük olabilir. Bunlar bir anlamda bardağı taşıran son damla olabilir. Bizim beklediğimiz Marmara depremini daha da öne çekebilir.”dedi.

Deprem beklenen yerler hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Görür şu ifadeleri kullandı:

Birinci derecede olma olasılığı İstanbul var, kuzey Anadolu fayı üzerinde. Yine bu fay üzerinde, Erzincan – Karlıova arası var, orada da en son deprem 1794, 7.1 büyüklüğünde bir deprem.

Doğu Anadolu fayı üzerinde yine Karlıova – Bingöl, aynı zamanda Çelikhan – Erkenek, Kahramanmaraş – Türkoğlu yöresi sıkıntılı olduğunu düşündüğümüz yer.

Hatay civarı, ölüdeniz üzerinde yine 1822’de orada da 7.4 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Bu saydığım yerler endişe ettiğimiz yerler. Çünkü, uzun zamandır depremler olmamış, fazla da zaman geçtiği için endişe ederiz. Deprem beklenen yerler listesine sokarız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu