GenelGündemSağlık

Ünlü profesör uyardı! “Bunu yapmayı bırakın!”

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurdun her yerinde kısıtlama ve yasaklar gelirken, ünlü profesör de durum değerlendirmesi yaptı.

Koronavirüs ile mücadelede yurt çapında her gün yeni önlemler alınırken bir yandan da uzmanlar yeni uyarılarla haklı yönlendirmeye devam ediyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı – Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın da bu bağlamda Ceyda Erenoğlu’un sorularını cevapladı.

Aydın, kalabalık şehirlerin, özellikle İstanbul’un koronavirüs vakalarında kilit nokta olduğunu belirtirken; “İstanbul – Marmara merkezli vakalar yazın Anadolu’ya yayıldığı için vaka sayıları Anadolu da ciddi artış göstermişti. Yaz sürecinde Türkiye’nin salgın durumunu kırmızı renkle yansıtan harita şimdi yön değiştirerek Anadolu’dan batıya geri dönüyor. Bu nedenle daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Kırsalda ve kumsalda enfekte olup İstanbul’a dönenler dikkat etmezlerse önümüzdeki günlerde burası Türkiye’de vakaların en çok görüldüğü il olabilir” ifadelerini kullandı.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ÇOK BÜYÜK TEHDİT

Özellikle tatil dönüşü, komşuluk gibi yakın ilişkilerin çok riskli olduğunu belirten Aydın; “Bu nedenle apartman ve site içi komşuluk ilişkileri ile akraba buluşmaları önümüzdeki süreçte mutlak surette askıya alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

ARTIŞIN NEDENİ TEDBİRSİZLİK

Doğu’da koronavirüs vakalarının kontrol altına alınmaya başlandığını belirten Aydın, özellikle büyük şehirlerdeki tedbirsizliğin koronavirüs vakalarının artmasındaki asıl sebep olduğunu belirtiyor. Aydın, “Doğu’da vaka sayısı azalırken, Batı’da artış yüksekliği tedbirsizlik nedeniyle engellenemezse Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerde sorun yaşayabiliriz” dedi. Uzman profesör; “Ankara maske ve mesafe gibi tedbirlere uyum konusunda kendine geldi. Ay sonuna doğru hem Ankara’da hem de Doğu bölgelerimizde vaka sayılarının azalacağını tahmin ediyorum. Batı bölgelerimiz de süreci tedbirlere uyma konusunda hassasiyetle kontrol edebilirler. Ancak var olan tablo ve sorumluluk duygusunun azlığı halinde Batı bölgelerimizde artan vakalarla karşılaşılması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu