Magazin

Ünlü müzisyen Marie Fredriksson hayatını veda etti! Marie Fredriksson kimdir?

Gelen son dakika haberine göre, İsveçli pop şarkıcısı, söz yazarı, piyanist ve ressam Marie Fredriksson 61 yaşında hayatını kaybetti. Roxette son olarak 2015 yılında Norveç’te konser vermişti ve albümleri dünya çapında satış rekoru kırmıştı. 

İsveçli pop şarkıcısı, söz yazarı, piyanist ve ressam Marie Fredriksson 61 yaşında öldü. İsveçli pop grubu Roxette’in solisti de olan Marie Fredriksson’un bir süredir tedavi görüyordu.

2001 yılında yakalandığı beyin kanseri ile 18 yıldır mücadele eden ünlü solistin yaşamını yitirdiği son dakika haberi ile duyuruldu.

ALBÜMLERİ DÜNYA ÇAPINDA SATIŞ REKORU KIRDI

Marie Fredriksson, İsveçli pop şarkıcısı Per Gessle ile 1986 yılında Roxette grubunu kurdu. Roxette albümleri dünya çapında 75 milyon satış rakamına ulaştı. Roxette son olarak 2015 yılında Norveç’te konser vermişti.

MARİE FREDRİKSSON KİMDİR?

Marie Fredriksson, İsveçli pop-rock müzisyeni ve şarkıcısı, 1980’lerin hit pop-rock müzik grubu Roxette’in solisti ve gitaristidir. Fredriksson 30 Mayıs 1958’de İsveç’in Össjö şehrinde doğdu ve küçük bir İsveç kasabası olan Östra Ljungby’de büyüdü. Inez ve Gösta Fredriksson’in en küçük kızı ve çok fakir bir ailede büyüdü. Ailesi, beş çocuğunu büyütmek için çok çalışmak zorunda kaldı.

Fredriksson çocukluk olarak müzik sevgisini keşfetti ve ‘The Beatles’, ‘Deep Purple’ ve Joni Mitchell gibi sanatçıları dinledi. Gençken bir müzik kolejine girdi ve yerel tiyatroda da sahne aldı. Zamanını müzik kolejinde sıkıcı bulmasına rağmen, bir oyuncu olmak istediğini fark etti.

Marie Fredriksson, İsveçli pop şarkıcısı Per Gessle ile 1986’da Roxette grubunu kurmuştu. İkili, ‘Roxette’ üyesi olarak, ilk albümü “Neverending Love” adlı ilk albümü ‘The Heartland Café’yi çıkardı. ‘Pearls of Passion’ albümü ile hem Gessle hem de Fredricksson uluslararası beğeni topladı. Grup, “The Look”, “Listen to Your Heart”, “Dangerous”, “It Must Have Been Love” ve “Joyride” gibi parçalarıyla biliniyor.

Roxette uluslararası bir başarı iken, Fredriksson’ın solo sanatçı olarak kariyeri de gelişti. Fredrikkson’ın platin sertifikalı solo albümleri arasında 1987’de ‘Efter stormen’, 1992’de ‘Den ständiga resan’ ve 1996’da ‘The Change’ altın sertifikalıdır. Fredriksson sırasıyla 1988 ve 1992’de Den Flygande Holländaren ve Den Ständiga Resan için iki İsveç Grammy Ödülü kazandı.

Fredriksson 1992’de İsveçli müzisyen Mikael Bolyos ile Avustralya’yı gezerken tanıştı ve kısa bir süre sonra onunla çıkmaya başladı. 1993 yılının Nisan ayında kızları Inez Josefin’i doğurdu. Bir yıl sonra, Mayıs 1994’te çift düğümü bağladı. Fredriksson ve Bylos, oğulları 1996 Mikael’un doğduğu Kasım 1996’da ikinci kez ebeveyn oldular.

EN İYİ BEŞ ROXETTE ŞARKISI

5. How do you do

4. The Look

3.  Fading like a  Flower

2. Listen to your heart

1. It must have been love

ALBÜMLERİ

Het vind, 1984

Den sjunde vågen, 1985

Efter stormen, 1987

Den ständiga resan, 1992

I en tid som vår, 1996

Äntligen – Marie Fredrikssons bästa 1984-2000, 2000

The Change, 2004

Min bäste vän, 2006

Bir cevap yazın