GündemSpor

Ünlü isimden acı haber: Hayatını kaybetti!

Galatasaray’ı üzen haber geldi. Galatasaray’ın eski başkanlarından Selahattin Beyazıt, hayatını kaybetti. Beyazıt’ın 91 yaşında hayata gözlerini yumduğu öğrenildi. Ünlü iş insanının vefatı sevenlerini üzdü. Beyazıt’ın ölümüyle ilgili Galatasaray’dan başsağlığı mesajı yayınlandı. Peki, Selahattin Beyazıt kimdir?

GALATASARAY’DAN AÇIKLAMA

Selahattin Beyazıt’ın vefatının ardından Galatasaray’dan yapılan açıklamada, “1969 – 1973 ve 1975 – 1979 yıllarında kulübümüzün başkanlığını yapmış olan, 3597 sicil numaralı Divan Üyemiz Sayın Selahattin Beyazıt’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başkanımız’a Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Selahattin Beyazıt kimdir?

Selahattin Beyazıt, 5 Temmuz 1931 yılında Doğubayazıt’ta doğdu. Beyazıt, Kürt kökenli Türk iş adamı, sanayici ve eski Galatasaray başkanıdır.

Selahattin Beyazıt, 1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri arasında üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden biri olan Beyazıt; metal, toprak, otomotiv sanayinin yanı sıra, armatörlük de yaptı. Selahattin Beyazıt, Beyazıt Şirketler Topluluğu’nun yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Türk Pirelli Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüttü. Ayrıca, oyuncak perakendecisi Toyiki’lerin de sahibi olan Murat Beyazıt’ın da babası olan Beyazıt, çok sayıda da gayrimenkule sahipti. Beyazıt, 1980 yılında M. Nuri Birgi ile birlikte Bad Aachen’de yapılan bilderberg toplantısına katıldı.

Galatasaray’da 1969-1973 ve 1975-1979 yıllarında başkanlık görevi yaptı. Bu döneminde futbol takımı 9 kupa (Lig Şampiyonluğu-3, TSYD Kupası-2, Federasyon Kupası-2, Cumhurbaşkanlığı Kupası-2) kazandı. Galatasaray Spor Kulübü’ne Riva Arazisini kazandırdı. İngiltere’den Brian Birch’ü Teknik direktör olarak getirdi. Takımı 2 yıl şampiyon yaptı.