Gündem

Ünlü Antropolog/Sosyolog Çağnur Şarman, yazılarıyla Ege Haber’de

Türkiye’de hem Antropolog ve aynı zamanda Sosyolog olan çok az kişiden biri olan Çağnur Şarman’ın biyografisinde ilgi çekici bir başka detay halen Masal Ev’de çocuklara yönelik ses getiren organizasyonlar yapması.

Çağnur Şarman 1979 senesinde doğdu. 1997 yılında İzmir Amerikan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul’da burslu olarak Antropoloji lisansını tamamladı, daha sonra Ankara’da ODTÜ’de sosyoloji eğitimi aldı. Daha sonradan 3. Üniversite olarak adlandırdığı uluslararası bir firmada pazarlamacılık ve satış işinde rekor satışlar yaptı. İngiliz eğitmenlerden uygulamalı pazarlamacılık eğitimi alarak yaptığı uygulamada pazarlamacılık, satış, ekonomi daha doğrusu dünyanın gerçekleri ve insanlar konusunda tecrübe edindi. Bir gün kendisine aslında ihtiyacı olmayan aşırı pahalı bir kremi sakız alır gibi rahatlıkla aldığında, bir anda bunun için yaşamıyorum ben diyerek ertesi gün gidip istifa etti.

Sonra Ege Life Dergisi’ne başvurdu. Yazarlık yapmaya başladı. Yerel gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Yerel ve ulusal pek çok dergide yazıları yayınlandı. Yerel televizyon kanallarında canlı yayında kadın kuşağında 3 yıl canlı yayın yaptı.  Yazılarını bir yandan yazmaya devam ederken arkadaşları ile Masal Ev isminde etkinlik organizasyon şirketi kurdu. Ortaklarından ayrıldı. Bir süre tek devam etti. 12 yıldır kız kardeşi ile Masal Ev’i işletmeye devam ediyor.

Mitoloji, sanat, tarih içeren pek çok ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlediler. Kültürel etkinlikler konusunda Türk Patent Enstitüsü’nden patentli bir adet markası var. Tüm bu etkinlikler Masal kelimesi ile çok özdeşleştiği için etkinlikleri MASAL EV etkinlikleri adı altında sürdürmektedir. Bir antropolog (insanbilimci) günümüz insanının yaşadığı sıkıntılar onu Kadınlık ve Erkeklik antropolojisi (sex and gender anthropology) konusunda yoğunlaşmaya yöneltti. Yani  modern hayatlarda kadın olmak ve erkek olmak üzerine uzun zamandır çalışıyor ve bu konuda bir kitap yazıyor. Bu konu o kadar ilgi çekti ki yerel bir butik ve internet dergisinde dünyada ikon olmuş çeşitli kadınların hikâye foto modelliğini yaptı bu hikâye yazıları yayınladı. Masal Ev’de modern hayata inat, Öz’üne dönmüş, Öz’ü ile barışmış, mutlu insanlar görmek üzerine etkinlikler tasarlamaya devam ediyor.

Bizde Çağnur Şarman hanıma, Ege Haber ailesine hoşgeldin diyoruz.

Bir cevap yazın