Eğitim

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖk’ten flaş açıklama

Corona virüsü salgını nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim uygulaması başlatılmıştı. Öğrenciler tarafından üniversitelerin ne zaman tekrar yüz yüze eğitime başlayacağını merak ediliyordu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından Sağlık Bakanlığına bir yazı gönderildiği anlaşıldı.

2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi ile ilgili olarak YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına görüş bildirmeleri için yazı gönderildi.

Söz konusu yazıda başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulduğu belirtildi.

Karma öğretim için üniversitelere geniş bir alan bırakıldı

Ayrıca resmi yazıda yükseköğretim kurumlarının 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilerek örgün eğitim müfredatının, % 40’ a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılabilmesi ve karma öğretim uygulayabilmeleri için üniversitelere geniş bir alan bırakıldığının altı çizildi.

YÖK tarafından bakanlığa gönderilen yazıda, “Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarımızda 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşünüzün acil olarak bildirilmesi” ifadeleri kullanıldı.