Genel

Üniversite tercihleri yapacaklar dikkat! O bölümü tercih edene 2 bin 825 lira burs..

Üniversite sınavının sonuçlarının açıklanmasından sonra gözler tercih sürecine çevrildi. Bir çok öğrenci bölüm ve üniversite seçimi konusunda düşünceli. Tekstil mühendisliği açığı ise iş bulma kolaylığı sağlıyor ve tercih edene burs veriliyor.

Tekstil Mühendisliği Bölüm Tanıtımı | UniBilgi - Üniversite Bilgi Platformu

Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Balsuyu, sektörün nitelikli tekstil mühendislerine ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Bu fakültelerden mezun olanların iş bulma oranını rahatlıkla yüzde 100 diyebilirim. Tabii ki öğrenci çalışmak istiyorsa, azmedip iş arıyorsa yüzde 100 iş bulma imkanı vardır, iş bulamama gibi bir şey söz konusu değildir” dedi.

Üniversite sınavından sonra öğrencilerin bu bölümü seçmesi için 2 yıl önce Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği tarafından burs ödeneği başlatıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ile bölüm öğretim üyeleri ile rehberlik araştırma merkezlerinin müdürleri ve öğretenlerinin de katıldığı bir toplantı gerçekleşti.

Toplantıda Yasemin Korkmaz, “Türkiye’ye tekstil açısından bakıldığında dünyanın 6’ncı büyük pamuk üreticisi konumunda. Avrupa Birliği’nin örme kapasitesinin 4’te 1’i Türkiye’de bulunmakta. Türkiye, AB’nin tekstilde 1 numaralı, konfeksiyonda ise 2 numaralı büyük bir tedarikçisi. Ancak bu kadar güçlü bir sektör olmasına rağmen tekstil mühendisliğine eğitimde yeterince bir talep oluşmamakta” diye konuştu.

Tekstil Mühendisliği Geleceğimin Mesleği - Süleyman Demirel Üniversitesi

 Karşılıksız burs

Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ökkeş Balsuyu böylesine güçlü ve gelecek vadeden bir sektör için mühendis bulamadıklarını ifade etti. Balsuyu, “Nitelikli iş gücü, nitelikli tekstil mühendisi konusunda çok ciddi ihtiyaç içerisindeyiz. Bir taraftan geleneksel şekilde yaptığımız üretimlerde istihdam edecek mühendis bulmakta zorluk çekiyoruz. Diğer taraftan mevcut şirketlerimizin bir üst kademeye çıkıp daha teknolojik tekstil ürünleri üretebilmesi adına yoğun bir şekilde tekstil mühendisi ihtiyacımız söz konusu. Bu çerçevede de Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçılar Birliği olarak ve Türkiye’deki diğer tekstil ham madde ihracatçılar birliği olarak Ticaret Bakanlığı ve YÖK’ün izniyle 2019’dan itibaren başlamak üzere tekstil mühendisliği tercihlerini özendirmek adına tatmin edici miktarlarda bir burs imkanı sağlandı. Bu fakültelerden mezun olanların iş bulma oranını rahatlıkla yüzde 100 diyebilirim. Tabii ki öğrenci çalışmak istiyorsa, azmedip iş arıyorsa yüzde 100 iş bulma imkanı vardır, iş bulamama gibi bir şey söz konusu değildir. Yeni mezun olan biri bugün, genel olarak asgari ücreti baz alırsak minimum yüzde 30-40 üzerinden bir maaşla iş sahibi olabilir. Bu da firmadan firmaya değişir ama zaman içerisinde kendisinin çalışması, azmi, gayreti ve işletmesine sağladığı katkılar sayesinde çok daha büyük maaşla çalışma imkanı bulabilir.” dedi.