Gündem

Ülkede koronavirüs vakaları patladı! Sayı iki katına çıktı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında olan İngiltere'de vaka sayıları patladı. Ülkede son 24 saatte 33 bin 470 yeni koronavirüs vakasının tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında olan İngiltere’de vaka sayılarında patlama yaşandı. Ülkede son 24 saatte 33 bin 470 yeni koronavirüs vakasının tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Öte yandan toplam vaka sayısının ise 1 milyon 290 bin 195’e ulaştığı belirtildi.

Ülkede Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 595 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 50 bin 365’e yükseldi. İngiltere’de bugün tespit edilen vakalar ile pandeminin başlamasından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşılırken, dün ise Kovid-19 bağlı 595 can kaybının yaşanması ile 12 Mayıs’tan bu yana en yüksek can kaybı kayıtlara geçmişti.

VAKA SAYISI İKİ KATINA YÜKSELDİ

Imperial College London liderliğindeki bir araştırmaya göre, İngiltere’de Ekim ayında yeniden ulusal tecridin başlatılmasından bu yana vaka sayısının iki katına çıktığı ve vakalarda keskin bir artış yaşandığı belirtildi.

Imperial College tarafından yapılan araştırmanın Direktörü Paul Elliott, “Enfeksiyonun yaygınlığının yüksek olduğunu gösterdik, bu da insanların enfeksiyonları azaltmaya ve virüsü kontrol etmeye yardımcı olmak için harekete geçme ihtiyacını pekiştirdi” ifadelerini kullandı.

Elliot, “Bu önemli veriler, yeni önlemlerin salgının büyümesini engellemede etkili olup olmadığını belirlemek için kritik bir temel olacaktır” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre koronavirüsün tüm yaş grupları arasında yayılımını sürdürdüğünün belirtilmesi üzerine İngiltere Sağlık bakanlığı çalışma hakkında açıklamada bulunarak, “Salgın, belirli risk altındaki gruplardan daha genelleştirilmiş bir bulaşma modeline doğru ilerledi” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu