Spor

UEFA'dan şifresiz maç yayını ve kural değişikliği kararı

Futbolda yeni bir kural değişikliği daha yakında yürürlüğe girmeye hazırlanıyor. 

BEYİN SARSINTISI GEÇİREN FUTBOLCULARA YENİ GÜNCELLEME

UEFA’dan FIFA’ya ve futbolda oyun kurallarını belirleyen IFAB’a gönderilen mektupta, çarpışmalar neticesinde beyin sarsıntısı geçiren futbolcuların durumuyla ilgili güncellemeler yapılması istendi.

O OYUNCULARA EKSTRA SÜRE VE OYUNCU DEĞİŞİKLİK KURALI

Beyin sarsıntısı geçirilen durumlarda bu futbolcuların tedavisi için ekstra süre talep edilirken, aynı zamanda oyuna devam edemeyecek durumda olunması halinde extra oyuncu değişiklik hakkı getirilmesi gerektiği kaydedildi.

FIFA’DAN TALEP EDİLDİ

UEFA’dan FIFA’ya ve futbolda oyun kurallarını belirleyen IFAB’a gönderilen mektupta, çarpışmalar neticesinde beyin sarsıntısı geçiren futbolcuların durumuyla ilgili güncellemeler yapılması istendi.

YENİ OYUNCU OYUNA GİREBİLECEK

Yani bütün değişiklik haklarını kullanmış bir takımın oyuncusu beyin sarsıntısı geçirdiğinde doktorlar oyuna devam etmesinin uygun olmadığına kanaat getirirlerse, o futbolcu oyundan alınarak yerine yeni bir isim oyuna dahil edilebilecek.

Vertonghen ve Karius endişesi

Beşiktaş kalecisi Loris Karius geçen sezon Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool formasıyla beyin sarsıntısı geçirmiş, sonrasında devam ettiği oyunda iki fahiş hataya imza atarak maçın kaybedilmesinde etken olmuştu.

Bu sezon ise Tottenhamlı Vertonghen, Ajax maçında kenarda tedavisi yapılmasının ardından sahaya dönse de maça devam edemeyerek dışarı alınmıştı.

2021!DE YÜRÜLÜĞE GİRMESİ PLANLANIYOR

UEFA’nın kural değişikliği talebinde bu iki örnek vakanın etkili olduğu belirtildi. Ekstra değişiklik hakkı tanıyan yeni kuralın, 2021’den itibaren UEFA müsabakalarında geçerli olacağı belirtiliyor.

UEFA’DAN ŞİFRESİZ MAÇ MÜJDESİ

Öte yandan UEFA, yeni canlı yayın ve video izleme programı ‘Over The Top’ OTT yayın platformunu duyurdu. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi başta olmak üzere tüm UEFA turnuvalarının bazı maçlarının ücretsiz olarak canlı yayınlanacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın