Teknoloji

Ucuz Apple, Samsung, Xiaomi telefon almak isteyenler dikkat: 2 bin TL ödeme yaparak alabilirsiniz!

Türkiye’de telefon almak isteyen vatandaşlar uygun fiyata istedikleri telefon modelinin sahibi olmak istiyorlar. Ticaret Bakanlığı kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulması ile ilgili olarak yenileme yetki belgesi vermeye başladı. Yetki belgesi verilen 3 şirket ise uygun fiyattan Apple, Samsung, Xiaomi telefon satışları yapıyor. 2 bin TL ödeme yaparak 3 markanın da ürünlerini almak mümkün.

İkinci el telefon satın almak isteyenler için Ticaret Bakanlığı yetki belgesi vermeye başladı. Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Garantili Teknoloji İletişim Hizmetleri LTD. ŞTİ., Easycep Bilişim ve Ticaret A.Ş., HB Bilişim Servis Hizmetleri İthalat İç ve Dış Ticaret LTD ŞTİ. Yenileme yetki belgesi alan şirketler arasında yer alıyor. Yenileme Yetki Belgesi Alan Şirketler ise ucuz fiyattan telefon satışı gerçekleştiriyorlar.

Belgeye ilişkin olarak bakanlık tarafından yapılan açıklama:

Yasal düzenlemenin amacı; kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması, israfın ve çevreye verilen zararların azaltılması, anılan ürünlerle ilgili ithalat kalemlerinde düşüş sağlanması, kayıt dışılığın engellenmesi ve tüketicilerin güvenli ve garantili bir şekilde ikinci el alışveriş yapmasının sağlanmasıdır.

Bu kapsamda; “yenileme merkezi” olarak faaliyette bulunmak isteyen firmalar öncelikle Türk Standardları Enstitüsü tarafından ilgili standart kapsamında TSE-HYB belgesi ile belgelendirilmekte ve ardından “Yenileme Yetki Belgesi” almak üzere Bakanlığımıza başvuruda bulunmaktadır. Başvuruları değerlendirilen ve Yönetmelikte belirlenen şartları sağlayan firmalara Bakanlığımızca yenileme işlemlerini yapma yetkisi verilmektedir. Bakanlığımızca yetkilendirilen firmalara ilişkin bilgiler Bakanlığımız internet sitesinde yer alan https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar adresli sayfada yayınlanmaktadır.

Şu ana kadar Bakanlığımıza ulaşan 3 firma başvurusu değerlendirilmiş ve başvuruları uygun görülen bu firmalar “yenileme merkezi” olarak yetkilendirilmiştir.